صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

جمعه ۱۶ جوزا ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

جلال‌الدین حقانی پایه‌گذار شبکه حقانی از دنیا رفت

جلال‌الدین حقانی پایه‌گذار شبکه حقانی از دنیا رفت

گروه طالبان با ارسال خبرنامهای اعلام کرده که جلالالدین حقانی از رهبران ارشد این گروه در گذشته است.
طالبان گفته است که جلالالدین حقانی در پی یک دوره طولانی بیماری وفات کرده و از او به عنوان "شخصیت بزرگ جهادی عصر، عالم دین و رهنمای با ابتکار" یاد کرده است. طالبان نقش حقانی در ساختار این گروه را با موقعیت "خالد ابن ولید" در صدر اسلام قلمداد کرده است.
در سال ۱۳۹۴ یک منبع به بیبیسی گفته بود که بنیانگذار و رهبر شبکه حقانی درگذشته است.
این منبع که به شرط ناشناس ماندن صحبت کرده بود، گفت که جلالالدین حقانی حدود سال ۱۳۹۳ به دلیل بیماری درگذشته و در یکی از ولایتهای افغانستان به خاک سپرده شده است.شبکه حقانی یکی از سه گروه مسلح شورشی در افغانستان است که علیه دولت و نیروهای خارجی حاضر در افغانستان میجنگند.
در آن زمان روزنامه پاکستانی دان نیز به نقل از "منابع موثق" نزدیک به گروه طالبان از مرگ جلالالدین حقانی خبر داده و نوشته بود که او در ولایت خوست در شرق افغانستان به خاک سپرده شده است. ساعاتی پس از انتشار خبر مرگ آقای حقانی در آن زمان، خبرنگاران محلی گزارش دادند که یکی از بستگان او گفته که رهبر شبکه حقانی نمرده اما بیمار است.
خبرگزاری رویترز هم به نقل از دو تن از اعضای خانواده آقای حقانی گزارش داده بود که او حدود یک سال و نیم پیش در اثر خونریزی مغزی مرده است.
جلالالدین حقانی رابطه نزدیکی با رهبران ارشد طالبان داشت و در دوران حاکمیت این گروه بر افغانستان به عنوان وزیر قبایل و سرحدات از اعضای حکومت بود.
گروه حقانی در سالهای اخیر بزرگترین عملیات را در افغانستان علیه ناتو و آمریکا رهبری کرده است. به گفته دولت خونینترین حمله این گروه انفجار تانکر مملو از مواد انفجاری در منطقه چهار راه زنبق در مرکز کابل بود که حدود ۱۵۰ نفر کشته و دستکم ۴۰۰ زخمی داشت.
حمله به هتل اینترکنتیننتال کابل، در ماه جون ۲۰۱۱، حمله به سفارت آمریکا در کابل در ماه سپتامبر ۲۰۱۱ و همچنین حمله همزمان به چند هدف مهم در شهر کابل در سال ۲۰۱۲ از اقداماتی است که گروه حقانی مسئولیت آنها را به عهده گرفت.
آمریکا در سال ۲۰۱۲ شبکه حقانی را سازمان تروریستی و غیرقانونی اعلام کرد.
جلالالدین حقانی حدود ۷۹ سال پیش در ولایت پکتیا در جنوب افغانستان به دنیا آمد. او در زمان حکومت داوود خان، نخستین رئیس جمهوری افغانستان (اوایل دهه ۵۰ خورشیدی) به پاکستان رفت و در آنجا به حزب اسلامی به رهبری مولوی یونس خالص پیوست.
پیش از این بارها اخباری از درگذشت و یا کشته شدن جلالالدین حقانی منتشر شده بود. گفته میشود که از چند سال پیش به این طرف رهبری شبکه حقانی، عملا در دست سراجالدین حقانی، فرزند جلالالدین حقانی بوده است.
دولت آمریکا برای اطلاعاتی که منجر به دستگیری یا از کشته شدن سراجالدین حقانی شود، ۱۰ میلیون دالر جایزه تعیین کرده است.
سراجالدین حقانی در تغییرات در سطح رهبری گروه طالبان، به عنوان معاون ملا اختر محمد منصور، رهبر قبلی این گروه منصوب شده بود.