صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

سه شنبه ۶ جوزا ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

دو انفجار پی‌هم در غرب کابل ده‌ها کشته و زخمی برجای گذاشت

دو انفجار پی‌هم در غرب کابل ده‌ها کشته و زخمی برجای گذاشت

وزارت داخله به رسانهها گفته است که بر اثر دو انفجار پیهم در منطقه دشت برچی در غرب کابل، دستکم 20 نفر کشته و 70 نفر دیگر زخمی شدهاند. گفته میشود شماری از خبرنگاران نیز در میان قربانیان این انفجارها است.
انفجار اولی، حوالی ساعت 5:30  شام دیروز چهارشنبه 14 سنبله، کلپ ورزشی میوند را در نزدیکی مسجد الزهرا در غرب کابل هدف قرارداد.
شاهدان عینی به رسانهها گفتهاند که مهاجم انتحاری نخست محافظ این کلپ را به ضرب گلوله کشت و سپس وارد این کلپ شد و مواد انفجاری همراه خود را منفجر کرد.
این انفجار زمانی رخ داد که یک مسابقه ورزشی در این کلپ در جریان بود. تصاویری که از این کلپ در شبکههای اجتماعی نشر شده، حاکی از مرگبار بودن این حمله تروریستی است و احتمال افزایش تلفات آن وجود دارد.
انفجار دوم حدود یک ساعت بعد از انفجار اول در میان مردم و خبرنگاران رخ داد. شماری زیادی از مردم در محل انفجار اول برای کمک به زخمیهای این رویداد تجمع کرده بودند و خبرنگاران نیز برای پوشش این حادثه به محل رفته بودند.
یک مقام امنیتی به بیبیسی گفته که مهاجم انتحاری دوم در صندوق عقب یک موتر پنهان شده بود و هنگام بازرسی این موتر، خود را منفجر کرد.
این دومین حمله خونبار در چند هفته اخیر در منطقه دشت برچی در غرب کابل است. روز 24 اسد، یک مهاجم انتحاری، مواد انفجاری همراه خود را در مرکز آموزشی"موعود" در این منطقه، منفجر کرد که دستکم 48 نفر از شاگردان این مرکز در این حمله کشته و بیش از 67 نفر دیگر زخمی شدند.
همچنین از سال گذشته تا کنون، چندین مسجد و یک مرکز توزیع تذکره، در این منطقه کابل، هدف حمله تروریستان قرار گرفته که مسئولیت بسیاری از آنها را گروه داعش به عهده گرفته است.
حملات مرگبار و پیهم تروریستی در غرب کابل، این باور را به وجود آورده است که گروههای تروریستی باشندگان این محل را که عمدتا از قوم هزاره هستند، به صورت هدفمند و سیستماتیک، هدف قرار میدهند.
مقامات دولتی نیز بعد از هر حمله در این منطقه، در بیانیههای شان تأکید کرده¬اند که گروههای تروریستی با انجام این حملات در پی ایجاد تفرقه قومی و مذهبی در افغانستان هستند.
شهروندان کشور اما از حکومت به دلیل بی توجهی به امنیت مردم این منطقه انتقاد میکنند و میگویند که حکومت برای حفاظت از باشندگان این منطقه از کابل، هیچ برنامهای ندارد.