صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۲ اسد ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

وزیر دفاع امریکا: تا زمان تأمین ثبات دائمی در افغانستان می‌مانیم

وزیر دفاع امریکا:  تا زمان تأمین ثبات دائمی در افغانستان می‌مانیم

جیمز متیس، وزیر دفاع ایالات متحده امریکا در دیدار با محمد اشرف غنی رئیس جمهور کشور گفته که این کشور تا زمان تأمین صلح، امنیت و ثبات دائمی، در افغانستان میماند.
آقای متیس دیروز جمعه، 16 سنبله، به کابل آمد. در این سفر  آقای متیس را جنرال جوزف دنفورد، رئیس ستاد مشترک ارتش ایالات متحده امریکا، همراهی کرد.
ارگ ریاست جمهوری اعلام کرده که وزیر دفاع ایالات متحده در سفرش به کابل، ظهر روز جمعه با رئیس جمهور غنی در ارگ ریاست جمهوری، دیدار کرده است.
بر اساس اعلامیه ارگ ریاست جمهوری، در این دیدار آنها "پیرامون مسایل مختلف افغانستان و منطقه بهخصوص صلح و امنیت، تأثیرات مثبت استراتیژی ایالات متحدۀ امریکا برای افغانستان و جنوب آسیا، اصلاحات در سکتور امنیتی و دفاعی، انتخابات ریاست جمهوری، ولسی جرگه و شوراهای ولسیها، مبارزه با تروریزم و مذاکرات صلح با پاکستان بحث و تبادل نظر کردند."
در اعلامیه ارگ ریاست جمهوری به نقل از آقای متیس آمده که "دولت و مردم ایالات متحده امریکا تا رسیدن افغانستان به رفاه، امنیت و ثبات دائمی در کنار دولت و مردم افغانستان خواهند بود. وی اطمینان داد که کشورش به همکاریهای خود در عرصههای امنیتی، اقتصادی و تقویت همکاریهای دوجانبۀ رفاهی با افغانستان، ادامه میدهد."
رئیس جمهور غنی در این دار گفته که مردم افغانستان خواهان صلح و ثبات دائمی هستند و از همکاری ایالات متحد در این زمینه و از تجهیز و تمویل نیروهای امنیتی توسط این کشور، تشکر کرده است.
عبدالله عبدالله، رئیس اجرائیه کشور که در این دیدار حضور داشته، نیز از حمایت و همکاری ایالات متحده امریکا در بخشهای مختلف با افغانستان، تشکر کرده است.
این دومین سفر وزیر دفاع آمریکا به افغانستان در چند ماه اخیر است. این سفر در حالی انجام میشود که درگیری طولانی افغانستان پس از هفده سال همچنان ادامه دارد و در حالیکه نشانهای از تحول خاصی در عرصه نظامی در این جنگ دیده نمیشود دولت تمایل خود را به مذاکره برای توقف درگیری و برقراری صلح اعلام داشته که از حمایت بینالمللی برخوردار بوده است.
پیش از سفر وزیر دفاع آمریکا به کابل، مایک پومپئو، وزیر خارجه ایالات متحده به پاکستان سفر و با مقامات ارشد آن کشور دیدار و در صلح در افغانستان گفتگو کرده بود. افغانستان همواره دولت پاکستان را به حمایت از شورشیان مسلح مخالف متهم کرده و مقامات آمریکایی نیز از ارتباط برخی نهادهای دولتی پاکستان با گروههای تندرو فعال در افغانستان سخن گفتهاند. سفر وزیر دفاع امریکا به افغانستان در حالی صورت گرفته که تا چند روز دیگر یک سال کامل از استراتژی جدید امریکا در قبال افغانستان و امریکا می‌‎گذرد. مقامات امریکا و افغانستان بارها تأکید کرده که این استراتژی در افغانستان موفق بوده، اما اخیرا رسانههای خارجی گزارش دادند که مقامات استخباراتی امریکا از برایند این استراتژی رضایت ندارند و گفتهاند که در روند جنگ در افغانستان، هیچ تغییری نیاورده است.
از سوی دیگر، خشونتها در افغانستان نیز در یک سال گذشته افزایش چشم گیر داشته است. درست دو روز پیش از سفر وزیر دفاع امریکا به افغانستان، یک حمله مرگبار تروریستی بر یک کلپ ورزشی در منطقه دشت برچی در غرب کابل، دستکم 26 کشته و بیش از 90 زخمی برجای گذاشت.