صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۲۹ حمل ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

معاون رئیس جمهور: حملات سیستماتیک بر غرب کابل، تهدید بزرگ ملی به شمار می‌رود

معاون رئیس جمهور: حملات سیستماتیک بر غرب کابل، تهدید بزرگ ملی به شمار می‌رود

سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری در مراسم گرامی داشت از هفته شهید، با اشاره به حملات گسترده تروریستی بر منطقه دشت برچی در غرب کابل، گفت که اینگونه حملات اکنون یک تهدید بزرگ برای امنیت ملی کشور به شمار میرود.
مراسم گرامی داشت از هفته شهید و هفدمین سالگرد شهادت احمد شاه مسعود، دیروز یکشنبه 18 سنبله، با حضور مقامات ارشد دولتی، در خیمه لویه جرگه برگزار شد.
سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری و رئیس "کمیسیون عالی دولتی بزرگذاشت از هفته شهید" در سخنرانی اش در این مراسم، به مسائل جاری کشور پرداخت و گفت که "مردم ما در این روزها از نگاه امنیتی در شرایط سخت، نفسگیر و طاقت فرسا بسر میبرند."
معاون رئیس جمهور افزود که "دشمنان افغانستان به هدایت باداران خارجی خود، نه تنها با نیروهای جان برکف امنیتی و دفاعی ما می جنگند و نه تنها دولت و حکومت و منسوبین ادارات دولتی را دشمن خود می دانند، بلکه اکنون تمام مردم ملکی افغانستان را به خاک و خون می کشند و همه عبادتگاه ها، آموزشگاه ها، ورزشگاه ها، رسانه ها و رسانه گران و همه مراکز تجمع و محلات کسب و کار مردم را آماج حملات ناجوانمردانه خود قرار می دهند."
او گفت که دشمنان کشور در این اواخر "وحدت ملی، همگرایی و همبستگی میان اقوام و مذاهب" کشور را هدف قرار داده و به همین دلیل " حملات هدفمند، سازماندهی شده و سیستماتیک بر دشت برچی و مناطق خاص دیگر، اکنون یک تهدید بزرگ بر امنیت ملی افغانستان، محسوب میشود." معاون رئیس جمهور در رابطه به تأمین امنیت این منطقه از پایتخت گفت که "طرح امنیتی غرب کابل تحت کار است و به زودی در مشوره با مردم و نهادهای مردمی، نهایی شده و به اجرا گذاشته خواهد شد."
او افزود که در کنار تأمین امنیت این منطقه، اقدامات دیگری نیز جهت انکشاف و بهسازی این منطقه، انجام خواهد شد.
صلح برای حفظ بقاء
معاون دوم ریاست جمهوری در بخش دیگر از سخنان خود به مسئله جنگ و صلح در کشور پرداخت. او گفت که کشور اکنون وارد پنجمین دهه از جنگ و ناآرامیها شده و مردم افغانستان از ادامه این وضعیت" به ستوه" آمدهاند.
آقای دانش گفت که حکومت این وضعیت را درک میکند و " صلح را نه تنها یک راه معقول برای ختم بحران، بلکه تنها راه حفظ موجودیت و بقای کشور میداند و به همین جهت به طور جدی و صادقانه از هر نوع طرح صلح و آتش بس استقبال کرده و در آینده هم استقبال می کند."
او افزود که "اما از سوی دیگر ما بر این باوریم که تروریزم کور و بی هدف و افراط گرایی متعفن، چه به نام داعش و یا هر گروه و شبکه داخلی و خارجی دیگر، که اکنون به صورت دیوانه وار و وحشیانه، تر و خشک را می سوزاند و بر هیچ چیز و هیچ کسی رحم ندارد، از دید مردم افغانستان، قابل صلح و آشتی و یا قابل عفو و گذشت نیستند. "
معاون رئیس جمهور تأکید کرد که "تروریزم کور و ویرانگر دشمن مشترک تمام مردم افغانستان است و هر گروهی که ادعای صلح طلبی و دلسوزی برای مردم را دارد، قبل از هر چیز باید رابطه خود را با خارجیان و تروریزم بین المللی قطع کند و صف خود را از صف ترور و دهشت جدا کند."
آقای دانش در سخنرانی خود گفت که دشمن وحدت و همگرایی مردم افغانستان را هدف قرار داده و از همه مردم، سیاست مداران و احزاب خواست که در این توطئه دشمن آگاه باشند.
او همچنین انتخابات را تنها راه جلوگیری از بحران در کشور دانست و از احزاب سیاسی  کشور خواست برای برگزاری انتخابات و جلوگیری از رفتن کشور به بحران، همکاری کنند.
در این مراسم همچنین عبدالله رئیس اجرائیه کشور، سخنرانی کرد، او گفت که وحدت و همپذیری از آرمانهای شهدای کشور بود و اکنون نیز باید برای آن، تلاش صورت گیرد.
آقای عبدالله همچینن از هواداران احمد شاه مسعود خواست از فیرهای هوایی و گشت وگذار مسلحانه در شهر خوداری کنند و گفت که این کار به معنی"ترور دوباره" آقای مسعود است.
حامد کرزی، رئیس جمهور پیشین کشور نیز از هواداران آقای مسعود خواست که سال آینده، بجای اسلحه، در شهادت او، به خانههای مردم گل ببرند و به آنها گل هدیه بدهند.