صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۲۶ سرطان ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

غنی: تدابیر درجه ‌یک برای تجلیل از محرم و هفتۀ شهید اتخاذ شده‌است

غنی: تدابیر درجه ‌یک برای تجلیل از محرم و هفتۀ شهید اتخاذ شده‌است

  رييس جمهور کشور در ديدار با علماى اهل تشيع، ضمن تاکيد بر تجديد تعهد با راه حضرت امام حسين (رض) گفته است که تدابیر درجه یک، برای تجلیل از محرم و هفتۀ شهید اتخاذ شده است. در خبرنامه دفتر سخنگوى رييس جمهور آمده است که محمداشرف غنی رئیس جمهورى  افغانستان، بعد از ظهر دیروز با شماری از علمای اهل تشیع در ارگ دیدار کرد.
منبع نوشته است که در این دیدار، نعمتالله غفاری به نمایندگی از علمای اهل تشیع صحبت کرده، از رئیس جمهور به خاطر توجه به امنیت محرم و آمادگی تجلیل از این مراسم، قدردانی نمود.
وی با بیان ارزشهای محرم برای مسلمانان، گفت که همه مسلمانان باید اهداف حضرت حسین(رض) را تعقیب و عملی نمایند.
غفاری، همدیگر پذیری و اخوت را میان مسلمانان یک اصل خواند و گفت: «دشمنان می کوشند تا در میان ما تفرقه ایجاد کنند.»
نعمتالله غفاری بر مدیریت درست مراسم محرم تأکید کرده، گفت که باید از ناهنجاریهای احتمالی در مراسم محرم جلوگیری شود. وی اطمینان داد که مردم برای تأمین امنیت محرم، در کنار نیروهای امنیتی و دفاعی خود همکار خواهند بود.
در خبرنامه آمده است که سپس، رییس جمهور با بیان اینکه حضرت حسین (رض) به بشریت تعلق دارد، گفت که باید با راه و روش آن حضرت تجدید تعهد نماییم.
وی گفته است: «محرم امسال در فضایی تجلیل میگردد که ماحول امنیتی افغانستان تغییر کرده است، در گذشته جنگ تحمیل شده بود و اکنون جنگ در مقابل وحدت ملی ما است. هر حمله به شهروندان ما به خصوص برادران اهل تشیع و هزاره، حمله بر اخوت اسلامی و وحدت ملی افغانستان است.»
رئیس جمهور تصریح کرده است که امنیت عاشورا ضمن اینکه وظیفه پولیس است، بلکه یک اولویت به امنیت ملی کشور محسوب میگردد و تأمین امنیت هرنقطۀ مراسم، جزء اولویتها میباشد.
وی در این دیدار گفته است که تدابیر درجه یک برای تجلیل از محرم و هفتۀ شهید گرفته شده است. او ضمن ارزنده خواندن نقش مردم در این راستا، از آمادگی نهادهای خودجوش مردمی برای همکاری در تأمین امنیت محرم، تشکر کرده است.
رئیس جمهور گفته است که کابل به چهار زون امنیتی مبدل شده است و غرب کابل نیز به زون امنیتی مبدل میگردد.
اين در حالى است که اخيراً حملات خونين در دشت برچى در غرب کابل، رخ داده است.
در دو حمله انتحاری اخیر که در ٢٤ اسد سال روان بر يک مرکز آموزشی خصوصی موسوم به "مهدی موعود" و همچنان در ١٤ ماه جارى (سنبله) بر يک کلپ ورزشى انجام شد، حدود دو صد تن کشته و زخمى شدند.