صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۵ سرطان ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

هیات طالبان برای گفت‌وگو با سازمان ملل به دبی رفت

 هیات طالبان برای گفت‌وگو با سازمان ملل به دبی رفت

هیأتی از گروه طالبان برای گفتگو با نمایندگان سازمان ملل متحد و صلیب سرخ جهانی، به شهر دبی، پایتخت امارات متحده عربی، سفر کرده است.
منابع قابل اعتماد در گروه طالبان به بیبیسی گفتهاند که این هیأت متشکل از اعضای شورای کویته طالبان است. از شورای کویته به عنوان مرجع تصمیمگیری گروه طالبان یاد میشود.
به گفته این منابع، این هیات صبح دیروز ( دوشنبه ۲۶ سنبله) از شهر کراچی پاکستان به شهر دبی سفر کرده و قرار است که این مذاکره برای پنج روز ادامه یابد.
این منابع تایید کردهاند که مذاکرات دیگر نیز بتاریخ ۲۷ و ۲۸ سپتامبر در شهر دوحه پایتخت قطر برگزار میشود.
در این نشست دو طرف درباره تبادله زندانیان و تلفات غیرنظامیان مذکره خواهند کرد.
ذبیحالله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان، درباره این گفتوگوها  به بیبیسی گفته که او این سفر را نه رد میکند و نه آن را تأیید میکند.
قبل از این نیز گروه طالبان بارها اعلام کرده بود که با آمریکا درباره صلح گفتگو خواهد کرد و اخیرا اعلام شد که آمریکا نیز گفتگوهای صلح با طالبان را آغاز کرده است.
چندی قبل مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا اعلام کرد که زلمی خلیلزاد، سفیر پیشین آمریکا در افغانستان را به عنوان مشاور در امور روند صلح افغانستان تعیین خواهد کرد.
در روزهای گذشته بعضی از رسانهها گزارش داده بود که طالبان برای آغاز مذاکرات صلح خواستار رهای شماری از زندانیان خود هستند.
افرادی که با گروه طالبان در تماس نزدیک هستند نیز در کابل گفته که هیات طالبان قرار است که با مقامهای خارجی در امارات متحده عربی ملاقات کنند.
در روزهای گذشته محمود قریشی، وزیر خارجه پاکستان از افغانستان دیدار کرد. کابل معتقد است که کلید صلح این کشور بدست پاکستان و بدون همکاری این کشور صلح در افغانستان غیر ممکن است.
مقامهای حکومت بعد از دیدار با وزیر خارجه پاکستان اعلام کردند که حکومت جدید پاکستان آماده همکاری با افغانستان است.
آقای قریشی در سفرش به کابل گفته بود که چالشها و دشواریهای در روابط کابل- سلام آباد وجود دارد و حکومت جدید در پاکستان آماده است با همکاری افغانستان برای بهبود وضعیت تلاش کند. در این دیدار دو کشور به عملی شدن "برنامه عمل برای صلح و همبستگی" میان دو کشور تاکید کردند و درباره روند صلح افغانستان، مبارزه با شورشیان، بازگشت مهاجران و همکاریهای مشترک نیز گفتگو کردند.