صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۶ سرطان ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

دولت هند یک هـزار بس شهری به افغانستان کمک می‌کند

دولت هند یک هـزار بس شهری به افغانستان کمک می‌کند

در سفر رئیس جمهور غنی به هند، این کشور وعده کرده است که یک هزار بس شهری دیگر به افغانستان کمک کند. رئیس جمهور غنی، روز چهارشنبه 28 سنبله، در رأس یک هیأت عالی رتبه دولتی، به هند رفت و با نارندرا مودی، نخست وزیر هند، دیدار و گفتگو کرد.
در این دیدار، نارندرا مودی، نخست وزیر هند، به رئیس جمهور غنی وعده داده است که کشور علاوه بر ترمیم 300 ملی بس تخریب شده افغانستان، یک هزار ملی بس جدید نیز به بخش ترانسپورت افغانستان، کمک میکند.
بر اساس اعلامیه ارگ ریاست جمهوری، رئیس جمهور کشور و نخست وزیر هند در این دیدار روی موضوعاتی چون تقویت روابط دوستانه و همکاریهای دوجانبه میان افغانستان و هند،  مبارزه مشترک با تروریزم،  توسعۀ همکاریهای اقتصادی و ترانزیتی، اتصال منطقوی، انکشاف دهلیز هوایی افغانستان-هند، تحصیلات عالی و حرفهیی و آنلاین و همچنان روی سرمایهگذاری مشترک بالای سکتورهای مختلف افغانستان، بحث و تبادل نظر کردند.
نخست وزیر هند گفته است که کشورش آماده است که حکومت و مردم افغانستان را در عرصههای مختلف، به خصوص اعمار بند شاهتوت و کانالها، انرژی آفتابی و واترپمپها، آب آشامیدنی و تطبیق ۱۶۰ پروژه در روستاها، سیستم ترانسپورتی، ترمیم۳۵۰ عراده ملیبس شهری و اعطای ۱۰۰۰ هزار عراده ملی بسجدید و همچنان پروسس مواد غذایی، هرنوع کمک مالی و تخنیکی کند.
قرار شده است که تیمهای تخنیکی دو کشور هرچه زودتر کار عملی روی بخشهای مختلف همکاریهای دو کشور را آغاز کند.
افزایش پروازهای تجاری
در این دیدار، رئیسجمهور غنی و صدراعظم هند توافق کردند که به منظور انکشاف کوریدور هوایی میان افغانستان و هند، تعداد پروازها افزایش یابد و همچنان بهشمول هرات-امرتسر، این پروازها به شهرهای دیگر آغاز گردد.
اولین دهلیز هوایی میان افغانستان وهند در 28 ماه جوزای سال گذشته خورشیدی آغاز به کار کرد و دومین دهلیز هوایی میان کشور هم در ماه جدی ایجاد شد. از طریق این دهلیزها، میوه و سایر کالای تجاری از افغانستان به هند و از هند به افغانستان انتقال داده میشود.
این دهلیزهای هوایی در پی تنشهای مرزی بین افغانستان و پاکستان ایجاد شد. سال گذشته کشور پاکستان برای چند روز مرزهای خود با افغانستان را به روی کالاهای تجاری بست و تاجران افغانستان را میلیونها دالر خساره زد.
بعد از مسدود شدن مرزهای پاکستان بر روی کالای تجاری، افغانستان در پی ایجاد راه بدیل برای تجارت با سایر کشورها برآمد و تا کنون چند دهلیز هوایی با هند، امارات و چند کشور دیگر ایجاد شده است.
تمدید بورس ‎‌های تحصیلی برای پنج سال دیگر
نخست وزیر هند همچنین در دیدار با رئیس جمهور گفته است که بورسهای تحصیلی برای دانشجویان افغانستان را برای پنج سال دیگر تمدید میکند.
نخست وزیر هند افزوده است که کشورش ماموران دولتی افغانستان را در بخشهای مختلف و مهارتهای مختلف، آموزش خواهد داد.
اکنون سالانه صدها دانشجوی افغانستان از طریق بورسهای دولتی، به کشور هند میروند و در دانشگاههای این کشور در بخشهای مقاطع مختلف تحصیلی، تحصیل میکنند.
همچنین قرار شده است وزیر خارجه هند در آینده نزدیک به افغانستان سفر کند تا در رابطه به روابط استراتژیک دو کشور، گفتگو کند.