صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۲۶ جوزا ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

حمله انتحاری در هلمند؛ یک نامزد انتخابات پارلمانی و هفت نفر دیگر کشته شدند

حمله انتحاری در هلمند؛  یک نامزد انتخابات پارلمانی و هفت نفر دیگر کشته شدند

در حمله انتحاری به گردهمایی انتخاباتی صالح محمد اچکزی، نامزد انتخابات پارلمانی کشور از ولایت هلمند، این نامزد و هفت نفر دیگر، کشته شدند.
عمر زواک، سخنگوی والی هلمند به بیبیسی گفته که فرد انتحارکننده مواد انفجاری همراهش را در گردهمایی انتخاباتی آقای صالح در شهر لشکرگاه منفجر کرد که دستکم هشت نفر کشته و ۱۱ نفر زخمی شدند.
این حمله انتحاری حوالی ساعت دو و نیم بعد از ظهر زمانی رخ داد که هواداران آقای اچکزی در دفتر انتخاباتی او جمع شده بودند. تاکنون مسئولیت این حمله را هیچ گروهی بر عهده نگرفته است. ریاست جمهوری این حمله را تقبیح کرده و به ارگانهای امنیتی دستور داده که در تامین روند کمپینهای انتخاباتی بیشتر توجه کنند.هلمند یکی از ولایتهای ناآرام کشور است. حضور طالبان در این ولایت نسبتا گسترده است و به عنوان پایگاه اصلی طالبان به شمار میرود.
همزمان با نزدیکشدن زمان انتخابات مجلس نمایندگان نگرانیها نسبت به تامین امنیت روند این انتخابات بیشتر شده است.
پیش از این کمیسیون انتخابات گفته بود که هشت نامزد انتخابات مجلس نمایندگان در ناامنیها کشته شدهاند. حدود ۱۰۰ نفر در حملات انتحاری و انفجاری به مراکز مرتبط با برگزاری انتخابات جان خود را از دست دادهاند.
دستکم دو کارزار انتخاباتی و یک مرکز توزیع کارت رأیدهی هدف حملات انتحاری قرار گرفتهاند.
از طرف دیگر طالبان تهدید کردهاند که روند انتخابات را هدف قرار میدهند. در کنار این، گروه داعش هم تهدید جدی امنیتی دیگری پنداشته میشود.
انتخابات مجلس نمایندگان قرار است در ۲۸میزان برگزار شود. ناامنی از چالشهای عمده در برابر این انتخابات است.