صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۳۰ ثور ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

معاون رئیس جمهوردر دیدار با سفرا و نمایندگان جامعه جهانی: حکومت برای رسیدگی به مشکلات احتمالی انتخابات آمادگی کامل دارد

 معاون رئیس جمهوردر دیدار با سفرا و نمایندگان جامعه جهانی: حکومت برای رسیدگی به مشکلات احتمالی انتخابات آمادگی کامل دارد

سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری در دیدار با سفر و نمایندگان جامعه جهانی گفته است که در صورت بروز مشکل در روند انتخابات پارلمانی کشور، حکومت برای رسیدگی به آن آمادگی کامل دارد.
آقای دانش دیروز (چهارشنبه، 18 میزان) با سفرای امریکا، بریتانیا، دانمارک، ایتالیا، معاون نماینده خاص سرمنشی سازمان ملل متحد برای افغانستان، نماینده ملکی ناتو در افغانستان، شارژدافیر اتحادیه اروپا، شارژدافیر سفارت جاپان و سکرتر اول سفارت آلمان در افغانستان، دیدار و گفتگو کرد.
سفرا و نمایندگان جامعه جهانی در این دیدار اعلام کردند که از روند برگزاری انتخابات پارلمانی افغانستان حمایت میکنند.
آنها همچنین بر استفاده از سیستم بایومتریک در انتخابات پارلمانی برای آوردن شفافیت و قابل قبول بودن انتخابات آن برای همه طرفها، تأکید کردند.
معاون دوم رئیس جمهور در این دیدار از حمایت همه جانبه جامعه جهانی از حکومت و مردم افغانستان، بویژه از پروسه انتخابات، قدردانی کرد.
آقای دانش از تأمین امنیت انتخابات و برگزاری به موقع آن اطمینان داد و افزود که "حکومت افغانستان در راستای برگزاری انتخابات شفاف، عادلانه و آزاد با کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان همکاری همه جانبه دارد."
معاون رئیس جمهور تأکید کرد که در صورت بروز هرگونه مشکل در روند انتخابات پارلمانی، حکومت و کمیسیون مستقل انتخابات برای رسیدگی به آن، آمادگی کامل دارد و گفت که کمیسیون انتخابات در این راستا یک "طرزالعمل جامع" را که پاسخگویی مشکلات احتمالی باشد، تهیه و در دسترس قرار خواهد داد.
استقبال از نظارت جامعه جهانی
معاون دوم ریاست جمهوری در دیدارش با سفرا و نمایندگان جامعه جهانی، گفته است که حکومت افغانستان از نظارت ناظران بینالمللی از روند انتخابات پارلمانی کشور، استقبال میکند.
آقای دانش از جامعه جهانی خواسته است که ناظرین انتخاباتی شان در فرایند انتخابات پارلمانی کشور، حضور و فعالیت مؤثر داشته باشند.
او افزوده که حکومت همچنین از نظارت احزاب سیاسی، نهادهای مدنی برای برگزاری انتخابات شفاف و عادلانه، استقبال میکند و بر نظارت آنها از انتخابات، تأکید دارد.
 آقای دانش از کمیسیون شکایات انتخاباتی نیز خواست که بر اساس قانون، فعالیتهایش را به گونه جدی آغاز کند تا از روند انتخابات نظارت کامل و جدی صورت گیرد.
سفرا و نمایندگان جامعه جهانی در این دیدار علاوه بر تأکید بر شفافیت و نظارت کامل از انتخابات، افزودند که برگزاری موفقانه انتخابات پارلمانی، زمینه را برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، فراهم میکند.
انتخابات پارلمانی کشور بعد از سه سال تأخیر قرار است در 28 میزان برگزار شود. امنیت روز برگزاری انتخابات و کمپاینهای انتخابات و شفافیت انتخابات، از نگرانیهای جدی شهروندان و جامعه جهانی است.
اما مقامات حکومت بارها تأکید کردهاند که متعهد به برگزاری انتخابات شفاف هستند و امنیت انتخابات را در سراسر کشور، تأمین خواهند کرد.