صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۳۱ حمل ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

انفجار در هلمند؛ 9 تن به شمول یک نامزد انتخابات پارلمانی کشته شدند

انفجار در هلمند؛  9 تن به شمول یک نامزد انتخابات پارلمانی کشته شدند

عبدالجبار قهرمان، عضو مجلس نمایندگان و نامزد انتخابات پارلمانی از ولایت هلمند، در انفجار مواد جاسازی شده در دفتر انتخاباتیاش کشته شد.
مقامات محلی ولایت هلمند اعلام کردند که این حمله حوالی ساعت 8:30 صبح دیروز ( چهارشنبه، 25 میزان) رخ داد و 9 نفر به شمول آقای قهرمان کشته و 7 نفر دیگر زخمی شدند.
عمر زواک، سخنگوی والی هلمند، گفته که این انفجار ناشی از مواد منفجره جاسازی شده در زیر چوکی آقای قهرمان در دفتر کارش بوده است.
وزارت امور داخله ساعاتی پس از این انفجار اعلام کرد که پولیس سه نفر را به اتهام دست داشتن در این انفجار، بازداشت کرده است.
طالبان مسئولیت حمله بر دفتر کمپاین انتخاباتی عبدالجبار قهرمان در شهر لشکرگاه ولایت هلمند را، به عهده گرفت.
پیش از این، صالح محمد اچکزی، نامزد دیگر انتخابات پارلمانی از ولایت هلمند نیز در اثر حمله انتحاری در دفتر انتخاباتیاش، کشته بود.
همچنین پنج روز قبل، انفجار مواد جاسازی شده در یک موتور سایکل در گردهمایی انتخاباتی نظیفه یوسفی بیگ، در ولسوالی رستاق ولایت تخار، دستکم 18 کشته و 38 زخمی برجای گذاشت، اما خانم یوسفی بیگ در محل رویداد حاضر نبود.
بر اساس آمار کمیسیون مستقل انتخابات، در حملات انتحاری که نامزدان انتخابات مجلس نمایندگان را هدف قرار دادهاند 9 نامزد کشته شدهاند. یک نامزد دیگر انتخابات در حادثه ترافیکی جان داده است.
انتخابات پارلمانی کشور قرار است روز شنبه هفته آینده در 33 ولایت به جز ولایت غزنی، برگزار شود. این انتخابات بعد از سه سال تأخیر برگزار میشود. ناامنی، یکی از چالشهای عمده فراروی انتخابات روز شنبه هفته آینده است، اما وزارت امور داخله اعلام کرده که 55 هزار نیرو برای تأمین امنیت انتخابات، مؤظف شده و در صورت ضرورت به 70 هزار افزایش خواهد یافت.
مأموریت حمایت قاطع ناتو نیز اعلام کرده که در تأمین امنیت انتخابات پارلمانی با نیروهای امنیتی افغانستان همکاری خواهند کرد.