صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۲۷ سنبله ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

خلیل‌زاد در دومین دور سفر خود به منطقه با رئیس جمهور دیدار کرد

خلیل‌زاد در دومین دور سفر خود به منطقه با  رئیس جمهور دیدار کرد

زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه وزارت امور خارجه امریکا در امور صلح افغانستان، برنامههای دومین دور سفرش به کشورهای منطقه را با محمد اشرف غنی، رئیس جمهور کشور، در میان گذاشت.
بر اساس اعلامیه ارگ ریاست جمهوری، آقای خلیلزاد در دومین دور سفرش به کشورهای منطقه روز شنبه وارد کابل شد و شام همان روز با رئیس جمهور غنی دیدار کرده است.
در اعلامیه ارگ ریاست جمهوری آمده است که در این دیدار آقای خلیلزاد برنامههای دومین دور سفرش به شماری از کشورهای منطقه را در جهت تلاشهای صلح تحت مالکیت و مدیریت افغانها، ارائه کرده و گفته است که پس برگشت از سفر، گزارش این سفر را نیز شریک خواهد کرد.
رئیس جمهور از تلاش آقای خلیلزاد برای تأمین صلح در افغانستان تشکر کرده و گفت است که حکومت افغانستان از هر اقدامی در راستای مذاکرات صلح بینالافغانی به مدیریت و مالکیت افغانها، استقبال میکند.
قرار است نماینده ویژه وزارت خارجه امریکا در امور صلح افغانستان در دومین دور سفرش به کشورهای منطقه، به پاکستان، امارات متحده عربی و قطر برود.
او در ماه میزان سال جاری بعد از گماشته شدن به عنوان نماینده ویژه وزارت خارجه امریکا در امور صلح افغانستان، یک سفر ده روزه را به کشورهای منطقه آغاز کرد و به عربستان سعودی، پاکستان، امارات متحده عربی و قطر رفت و دوبار به کابل آمد و با مقامات حکومت وحدت ملی، خبرنگاران و شماری از شخصیتهای سیاسی دیدار و گفتگو کرد.
او در کابل  از حکومت و گروه طالبان خواسته که نمایندههای خود برای گفتگو در زمینه صلح را، انتخابات کنند و گفت که دولت امریکا میخواهد که اقدامات عملی در راستای رسیدن افغانستان به صلح انجام دهد.
آقای خلیلزاد همچنین در قطر با نمایندگان گروه طالبان دیدار و گفتگو کرد؛ دیداری که از سوی گروه طالبان نیز تأیید شد، اما مقامات امریکایی در مورد آن ابراز نظر نکردند. دومین دور سفر نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان به کشورهای منطقه در حالی انجام میشود که روز جمعه نشست صلح مسکو با حضور نمایندگان گروه طالبان و هیأت شورای عالی صلح، در شهر مسکو روسیه برگزار شد. حکومت در این نشست نماینده رسمی نفرستاد و هیأت شورای عالی صلح به عنوان یک نهاد مستقل در این نشست شرکت کرد. حکومت افغانستان تأکید میکند که تمام گفتگوهای صلح باید با مدیریت و رهبری دولت افغانستان انجام شود