صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۳۰ ثور ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

رئیس جمهور در دیدار با رهبران سیاسی: اقدامات در خصوص صلح، بر مبنای مشورت خواهد بود

رئیس جمهور در دیدار با رهبران سیاسی:  اقدامات در خصوص صلح، بر مبنای مشورت خواهد بود

محمد اشرف غنی رئیس جمهور به سلسلۀ نشستهای مشورتی صلح، با شماری از رهبران احزاب و شخصیتهای سیاسی دیدار کرد و گفت که هر اقدامی در خصوص
صلح، بر مبنای مشورت خواهد بود.
آقای غنی روزهای پنجشنبه و جمعه (24 و 25 عقرب) با اعضای شورای انسجام جمعیت اسلامی، حزب جمعیت اسلامی، حاجی دین محمد، عبدالرب رسول سیاف، ، محمد یونس قانونی، عبدالهادی ارغندیوال و شماری دیگر از شخصیتها به صورت جداگانه در ارگ دیدار و گفتگو کرد. رئیس جمهور در این دیدارها، در رابطه به فعالیتهای شورای عالی صلح و ایجاد بورد مشورتی صلح، معلومات ارائه کرد و گفت که ترکیب هیات مذاکره کننده صلح با در نظرداشت شرایط جدید، ایجاد خواهد شد. آقای غنی اضافه کرد که بورد مشورتی صلح متشکل از نمایندگان احزاب سیاسی و جامعۀ مدنی ۳۴ ولایت خواهد بود.
در این دیدار سید اکرام الدین، غلام فاروق مجروح، رازمحمد دلیلی و انجنیر عبدالرحیم به نمایندگی از شورای انسجام جمعیت اسلامی افغانستان صحبت و از تلاشهای صلح استقبال کردند.
آنان در خصوص ایجاد بورد مشورتی صلح، گفتند که باید از ظرفیتهای شورای عالی صلح و جریانهای فعال سیاسی کار گرفته شود و خاطر نشان کردند که ترکیب بورد مشورتی صلح باید فراگیر باشد.
در مقابل، رئیس جمهور تاکید کرد که سلسلۀ مشورتها با اقشار مختلف مردم ادامه دارد و بعد از انسجام و توحید، نتایج آن با همه شریک خواهد شد. آقای غنی همچنین با محمد یونس قانونی، عبدالرب رسول سیاف، فضل الهادی مسلمیار، رهبری حزب جمعیت اسلامی افغانستان، حاجی دین محمد و عبدالهادی ارغندیوال به صورت جداگانه دیدار کرده است.
رئیس جمهور در این دیدارها، بر ایجاد بورد مشورتی صلح تاکید کرده و گفته که پس از توحید نظریات اقشار مختلف مردم، نتایج آن با همه شریک میشود. این نشستها در حالی صورت میگیرد، که در روزهای اخیر گفتگوهای صلح شدت گرفته است و قرار است که مذاکرات مستقیم با گروه طالبان صورت بگیرد. از سوی دیگر، زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه ایالات متحده برای صلح افغانستان در جریان دور دوم سفرش به کشورهای منطقه، روزهای چهارشنبه و پنجشنبه در دوحه –قطر-  با نمایندگان طالبان دیدار و گفتگو کرده است.