صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۳۰ ثور ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

زلمی خلیل‌زاد برای بار دوم با نمایند‌گان طالبان درقطر دیدار کرد

 زلمی خلیل‌زاد برای بار دوم با نمایند‌گان طالبان درقطر دیدار کرد

زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه ایالات متحده برای صلح افغانستان در جریان دور دوم سفرش به کشورهای منطقه، به روزهای چهارشنبه و پنجشنبه در دوحه بوده است و با نمایندگان طالبان گفتگو کرده است.
چگونگی پیشبرد گفتوگوهای صلح و زمینه‌‎سازی برای آغاز گفتوگوها با طالبان از هدفهای اصلی دیدار آقای خلیلزاد با نمایندگان طالبان بوده است.
در همین حال شورای عالی صلح نیز میگوید امیدوار است این تلاش‌‌ها نتیجه خوب بدهد.
احسان طاهری سخنگوی شورای عالی صلح به طلوع نیوز گفته که: «ما بخاطر آغاز گفتگوهای صلح با طالبان، از تمامی کشورهای همکار و به ویژه ایالات متحده امریکا خواستیم تا همکاریها و تلاشهایشان را شدت بخشند. ما به مدیریت بسیار آرام و دقیق برای صلح پیش میرویم چون که در مرحلۀ اساس قرار داریم.»
این دومین دیدار آقای خلیلزاد با نمایندهگان طالبان پس از گماشته شدن وی به سمت نماینده امریکا برای صلح افغانستان است. او ماه گذشته در دور نخست سفرش به کشورهای منطقه نیز با نمایندگان طالبان در قطر دیدار کرد.
در همین حال، شورای امنیت ملی می‌‌گوید که نمایندگان افغانستان، ایالات متحده امریکا، عربستان سعودی و امارات متحده عربی، روز سه شنبه در ابوظبی دیدار و «روی موضوعات صلح، ثبات، امنیت افغانستان و گفتوگوهای مستقیم با طالبان» گفتوگو کردند.
در یک خبرنامۀ شورای امنیت ملی آمده است که در این نشست، طرفها «به یک سلسله توافقات که بتواند خواستهای برحق مردم افغانستان را در پروسۀ صلح تأمین نماید، دست یافتند.»
خبرنامه افزده است: «اعضای نشست متذکره متعهد گردیدند تا دولت و مردم افغانستان را در راستای رسیدن به صلح و ثبات پایدار کمک و همکاری نمایند و در این زمینه از هیچ تلاش دریغ نگردد.»
دفتر شورای امنیت در تویترش نگاشته که حمدالله محب، مشاور شورای امنیت ملی در این نشست از آدرس افغانستان شرکت کرده بود.
هرچند جزئیات بیشتر این گفتوگوها تاکنون روشن نشده، اما از قول آقای خلیلزاد گفته شده که او از نتایج گفتوگوهای چهارجانبه ابوظبی و در کل از ایجاد اجماع حوزه خلیج در رابطه به روند صلح در افغانستان بسیار خشنود است.
این دیدارها در حالی صورت میگیرد که طالبان همزمان حملات شان را بر بخشهای کشور به ویژه در ولایتهای فراه و غزنی شدت بخشیده است.