صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۲۷ سنبله ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

جنرال دانفورد: راه حل سیاسی جنگ افغانستان به نفع طالبان است

جنرال دانفورد: راه حل سیاسی جنگ افغانستان به نفع طالبان است

جنرال دانفورد قوماندان عمومی امريکا میگوید که طالبان در جنگ افغانستان بازنده نیستند، و بر مذاکرات صلح تاکید کرده است.
بر اساس گزارش تلویزیون سی ان ان، جنرال جوزیف دانفورد قوماندان مشترک قوماندانی نیروهای امریکا، روز شنبه این اظهارات را در هالیفاکس امریکا طی یک بحث امنیتی اظهار داشته است.
وی افزوده است: "طالبان در حال حاضر در جنگ افغانستان بازنده نیستند، برای از بین بردن جنگ افغانستان، باید از طریق مذاکرات صلح فعالیت شود."
به گفتۀ دانفورد، جنگ افغانستان حل نظامی ندارد، حکومت افغانستان و ناتو با هم تلاش دارند که بر طالبان فشارهای نظامی، سیاسی، اقتصادی و مدنی وارد کنند تا آنها به مذاکرات صلح آماده شوند.
وی افزوده است که راه حل سیاسی جنگ در افغانستان، به نفع خود طالبان نیز است، و باید با حکومت افغانستان به میز مذاکره حاضر شوند.
قوماندان نیروهای امریکا بدون جزئیات گفته است: "ما باور داریم که طالبان یک روز به آشتی حاضر خواهند شد."
دانفورد افزوده است که برای موفقیت لازم، مهم است تا تمام تلاش و فشار صلح باید هماهنگ شود، تا طالبان را به مذاکرات صلح آماده کرده بتوانند.
به گفتۀ موصوف، تا حال بسیار پیش از وقت است که گفته شود که طالبان با موافقۀ صلح نزدیک شده اند.
قوماندان عمومی نیروهای امریکا در حالي در مورد صلح افغانستان چنين اظهاراتى کرده است که دونالد ترمپ رییس جمهور امریکا، زلمی خلیلزاد را به حیث نمایندۀ خاص در امور صلح افغانستان تعيین کرده است.
موصوف طی دو ماه گذشته، دوبار به افغانستان و کشورهای منطقه سفر نموده و با نمایندگان طالبان نیز ملاقات کرده است.
دانفورد با اشاره به انتخابات گذشتۀ ولسی جرگه در افغانستان گفته است که انتخابات ولسی جرگه، با موفقیت برگزارشده و انتخابات ریاست جمهوری را نیز مهم خوانده است.