صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

جمعه ۱ سنبله ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

مجلس سنا: دولت برای نجات مردم محاصره شده فاریاب باید از قدرت کار گیرد

 مجلس سنا: دولت برای نجات مردم محاصره شده فاریاب باید از قدرت کار گیرد

اعضای مجلس سنا تأکید میکنند که مردم مناطق محاصره شده فاریاب در وضعیت بدی معیشتی قرار دارند و دولت باید برای نجات آنان از قدرت خود استفاده کند.
فضلهادی مسلم یار رئیس مجلس سنا در نشست (دیروز یکشنبه، 18 قوس) این مجلس گفت که وضعیت در فاریاب دردآور است و مخالفان مسلح دولت بر خلاف اصول دینی، اخلاقی و حقوق بشری مردم را در محاصره اقتصادی قرار داده اند.
آقای مسلم یار گفت: "من شخصاً فردا در این مورد با رئیس جمهور غنی صحبت خواهم کرد تا حکومت برای نجات مردم فاریاب از محاصره اقتصادی طالبان از قدرت خود کار گیرد و این محاصره را بشکند."
گفتنی است که چندین قریه در منطقه سرحوض ولسوالی پشتونکوت و گرزیوان ولایت فاریاب از چند هفته به این طرف در محاصره اقتصادی طالبان مسلح قرار گرفته اند و مخالفان حتی اجازه انتقال مواد غذایی را نمیدهند.
گل محمد رسولی، سناتور فاریاب در مجلس سنا میگوید که 10 ولسوالی فاریاب و ولسوالی های چهارگانه اندخوی در جوزجان که قبلاً از امن ترین ولسوالیها بود در حالت سقوط قرار دارند و دولت تنها بر تعمیر این ولسوالیها تسلط دارد.
آقای رسولی گفت: "از ولسوالی های چهارگانه اندخوی به تازگی حدود 10 هزار فامیل از خانههای خود بیجا و در مرکز ولایت فاریاب پناه برده اند که در این فصل سرما در وضعیت بد معیشتی قرار دارند و به آنان هیچ گونه کمک رسانی هم نشده است."
او هشدار داد که اگر وضعیت در فاریاب و جوزجان کنترل نشود، بندر آقینه که سالانه 500 میلیون افغانی برای دولت عواید دارد هم به دست طالبان سقوط خواهد کرد و یکی از منابع مهم مالی برای این گروه خواهد شد.
عبدالله قرلق سناتور قندوز نیز وضعیت امنیتی غورماچ، پشتونکوت و اندخوی را تکاندهنده توصیف کرد و گفت که دولت فقط تلاش میکند مراکز ولسوالیها را در کنترل خود داشته باشد ولی تامین امنیت مردم برایش مهم نیست.
نبیه مصطفی زاده سناتور جوزجان در مجلس نیز گفت که ولسوالی های قرم قول و قرغان جوزجان در حالت سقوط قرار گرفته و مردم نیز در وضعیت بدی قرار دارند.
سناتوران میگویند، یک قطعه کوماندو از حدود 5 ماه در منطقه سرحوض ولسوالی پشتونکوت ولایت فاریاب در محاصره طالبان قرار دارد و تاهنوز برای نجات این سربازان هیچ کاری صورت نگرفته است.
آنان تاکید کردند که حکومت باید برای نجات جان مردم مناطق محاصره شده در فاریاب، از طریق هوا مواد غذایی پرتاب کند.
بر اساس گزارشها تاهنوز چندین کودک و پیرمرد در نتیجه محاصره طالبان در فاریاب به دلیل گرسنگی و نبود خدمات صحی جان باخته اند.