صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۲۶ جوزا ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

خلیل‌زاد با مقامات ترکمنستان در مورد صلح افغانستان گفتگو کرد

 خلیل‌زاد با مقامات ترکمنستان در مورد صلح افغانستان گفتگو کرد

  نمایندۀ خاص امریکا برای صلح افغانستان، با مسئولان ترکمنستان در مورد روند صلح بحث کرد.
زلمی خلیلزا، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان، در صفحه رسمی توییتر خود اعلام کرده با وزیر خارجه ترکمنستان، در عشق آباد، پایتخت این کشورف دیدار کرده و در و مورد روند صلح افغانستان، گفتگو کرده است. او افزوده است که در این دیدار دو طرف توافق کردهاند که برای تأمین صلح در افغانستان، تلاشها و فعالیتهای مشترک را ادامه دهند.
زلمی خلیلزاد، در سومین دور سفر خود به کشورهای منطقه برای گفتگو در مورد روند صلح افغانستان، تا کنون با مقامات پاکستان، افغانستان ازبکستان و ترکمنستان گفتگو کرده است.
قرار است که نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان، در سومین دور سفرش، به کشورهای قطر، امارات متحده عربی و بلجیم نیز برود و در مورد روند صلح افغانستان با مقامات آن کشورها، گفتگو کند.
آقای خلیلزاد پس از اینکه فرستاده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان تعیین شد، سفرهایش را به کشورهای منطقه آغاز کرد و با مقامات این کشورها در مورد روند صلح افغانستان گفتگو کرد.
او در دو درو قبلی سفر خود به کشورهای منطقه، با نمایندگان طالبان در قطر نیز دیدار و گفتگو کرد و برای اولین بار گروه طالبان دیدارها با مقامات امریکایی در مورد صلح افغانستان را، تأیید کرد.
مقامات امریکایی از چندی به این سو تلاشهای برای صلح در افغانستان را شتاب بخشیدهاند و حتی دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده به عمران خان، نخست وزیر پاکستان نامه نوشت و از او خواست در روند صلح افغانستان همکاری کند. اما رئیس جمهور غنی در کنفرانس جنیوا اعلام کرد که باید از شتاب غیرضروری در روند صلح پرهیز شود و افزود که پروسه صلح افغانستان، حداقل پنج سال را در بر خواهد گرفت.