صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۲۶ جوزا ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

رویترز: هدف‌گیری فرماندهان طالبان در افغانستان افزایش می‌یابد

 رویترز: هدف‌گیری فرماندهان طالبان در افغانستان افزایش می‌یابد

خبرگزاری رویترز به نقل از شماری از مقامهای امنیتی در افغانستان از افزایش هدفگیری فرماندهان طالبان که مانع مذاکرات صلح در کشور هستند، گزارش داده است.
یک مقام ارشد دولت که نخواسته نامش فاش شود، به رویترز گفته است: فرماندهان طالبان که در میدان نبرد هستند بزرگترین مانع برای تلاشهای صلح هستند زیرا آنها بر این باورند که از نظر نظامی در حال پیروز شدن هستند.
بر پایه این گزارش، نیروهای امنیتی افغانستان و آمریکایی طرحی را برای از بین بردن این فرماندهان طراحی کردهاند تا راه برای مذاکرات صلح هموار شود.
در دو هفته گذشته سه والی نامنهاد طالبان در ولایتهای هلمند، غور و پکتیکا توسط نیروهای هوایی افغانستان و آمریکایی کشته شدند.
دیوید باتلر، سخنگوی نیروهای آمریکا در افغانستان اما میگوید: "انتظار نداریم که مرگ این رهبران تعیین کننده باشد؛ متأسفانه این جنگ تا زمانی ادامه خواهد داشت که طالبان تصمیم بگیرند به آن پایان دهند. تنها راه حل دوامدار، رسیدن به توافق سیاسی خواهد بود".
گروه طالبان در ماههای اخیر حملاتشان را به بخشهای مختلف افغانستان گسترش دادهاند و نبردهای شدید میان نیروهای امنیتی و جنجگویان این گروه در جریان است.
گفتوگوهای رسمی بین مقامهای آمریکایی و نمایندگان طالبان وارد مرحله بیپیشینهای شده است. در چند ماه اخیر، نماینده ویژه امریکا برای مذاکرات صلح در افغانستان تاکنون سه بار به کشورهای منطقه سفر کرده است. زلمی خلیلزاد که بیش از دو ماه پیش از سوی دولت دونالد ترامپ برای پیشبرد گفتوگوها با طالبان توظیف شد، در حال حاضر هم سرگرم یک سفر هیجده روزه در منطقه است. او به پاکستان، افغانستان، روسیه و ازبکستان سفر کرده است و قرار است که به بلجیم، قطر و امارات متحده عربی هم سفر کند. منابع موثق طالبان اخیرا به بیبیسی گفتند که هیئت مذاکرهکننده این گروه و مقامهای آمریکایی به توافق در خصوص رهایی هزاران زندانی طالبان در زندانهای دولت افغانستان نزدیک شدهاند. یکی از این منابع گفته است که این اقدام با هدف اعتمادسازی انجام میشود.
از سوی دیگر، ریاست جمهوری هفته  پیش تشکیلات بوردعالی مشورتی صلح را اعلام کرد. در فهرست اعضای این بورد مشورتی ۳۱ نفره، افراد دولتی و غیر دولتی حضور دارند. هفده عضو این بورد مشورتی صلح، چهرههای جهادی و اعضای دولت قبلی هستند.