صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۲۶ جوزا ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

عمران خان: روز دوشنبه میزبان گفت‌وگوهای طالبان و آمریکا خواهیم بود

عمران خان:  روز دوشنبه میزبان گفت‌وگوهای طالبان و آمریکا خواهیم بود

عمرانخان نخست وزیر پاکستان گفته است که کشورش روز دوشنبه ۲۶ قوس، میزبان مذاکرات صلح میان گروه طالبان و نماینده آمریکا خواهد بود.
آقای خان این موضوع را روز جمعه در نشستی در شهر پیشاور اعلام کرده و گفته که این تصمیم را پس از درخواستهای مکرر آمریکا گرفته که توقع 'کار بیشتر ' از اسلام آباد دارد.
نخست وزیر پاکستان ابراز امیدواری کرده که اگر در افغانستان صلح بیاید، شهر پیشاور به محل گردش گری تبدیل و مسیر رفت و آمد به آسیای میانه باز می شود.
یک سخنگوی سفارت آمریکا در کابل به بیبیسی در واکنش به اظهارات نخست وزیر پاکستان گفته که: "ایالات متحده از هر اقدام حکومت پاکستان برای تقویت همکاری در آسیای جنوبی، به شمول تقویت مذاکرات میان طالبان، دولت افغانستان و دیگر افغان ها استقبال می کند".
این سخنگو افزوده است که زلمی خلیلزاد، نماینده ویژۀ وزارت خارجه آمریکا در امور صلح افغانستان به منظور فراهم کردن زمینه مذاکرات برای پایان جنگ افغانستان، با تمامی طرفهای ذینفع از جمله طالبان پیش از این هم دیدار کرده و به ملاقاتهایش ادامه خواهد داد.
نمایندگان طالبان هم برای شرکت در این نشست آمادگی می گیرند. هفته گذشته یک عضو شورای کویته طالبان گفته بود برخی از اعضای دفتر قطر این گروه به پاکستان آمده اند تا بعد از مشورت با اعضای ارشد طالبان با زلمی خلیلزاد روی موضوعات مشخص از جمله در مورد رهایی زندانیان طالبان گفتوگو کنند.
پاکستان در سفر اخیر آقای خلیلزاد به اسلام آباد وعده همکاری در روند صلح افغانستان را داده بود و همچنین پیشنهاد کرده بود که میزبان گفتوگو بین طالبان و آمریکا باشد...ادامه ص 2