صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۲۷ جوزا ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

بورد مشورتی صلح: مذاکرات صلح با طالبان از صلاحیت حکومت است نه احزاب سیاسی

بورد مشورتی صلح:  مذاکرات صلح با طالبان از صلاحیت حکومت است نه احزاب سیاسی

بورد مشورتی صلح ضمن تاکید بر مذاکرات صلح با گروه طالبان، گفته است که احزاب سیاسی نباید در انجام مذاکرات صلح مداخله کند زیرا این کار از صلاحیت‌‌های حکومت است.
ارگ ریاست جمهوری با نشر خبرنامهای نوشته است که دیروز(دوشنبه، 26 قوس) در جلسه بورد مشورتی صلح بر مذاکرات صلح با گروه طالبان تاکید شد.
در خبرنامه ارگ ریاست جمهوری آمده است: «اعضای بورد مشورتی صلح بر مذاکره با طالبان توسط دولت افغانستان تاکید کرده، گفتند که صلاحیت مذاکره بر اساس قانون اساسی کشور از حکومت بوده، نه احزاب سیاسی.»
در این خبرنامه آمده است که رئیس جمهور غنی در این جلسه، هدایت داده است تا وضایف بورد مشورتی صلح تصحیح و توسعه داده شود.
همچنین، عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه حکومت وحدت ملی نیز گفته است: «تمام اقداماتی که در رابطه به صلح صورت میگیرد با همه شریک میشود و چیز پنهان وجود ندارد.»
آقای عبدالله افزوده است که در شرایط کنونی ایجاب میکند که همه در یک صف از پروسه صلح حمایت کنیم و نباید به عناوین مختلف تقسیم شویم؛ زیرا برای انجام گفتگوهای صلح چتر حکومت به حیث یک نهاد مسئول حتمی است.
این در حالی است که احزاب سیاسی چندی پیش در واکنش به تشکیل شورای مشورتی صلح گفته بود که مذاکرات صلح با طالبان باید توسط یک هیأت ملی متشکل از اعضای حکومت، احزاب و جامعه مدنی صورت بگیرد. همزمان با این، شورای عالی صلح نیز گفته بود که ایجاد ساختارهای موازی با شورای عالی صلح که مسئول انجام پروسه صلح میباشد، کار را سختتر میکند.
هیأت مذاکره کننده صلح از جانب دولت افغانستان چندی پیش در نشست بروکسل از سوی رئیس جمهور غنی اعلام شد، اما سپس حکومت، اعلام کرد که فهرست اعلام شدهی اعضای این هیأت فهرست نهایی نبوده و پس از مشورتهای حکومت با مردم و جریانهای سیاسی تغییر خواهد کرد.
اندکی پس از اعلام فهرست هیأت مذاکره کنندهی صلح با طالبان، ریاست جمهوری از تشکیل بورد مشورتی خبر داد که در آن رهبران حکومت وحدت ملی، رهبران احزاب و چهرههای مطرح سیاسی کشور شامل میباشند، همچنین نمایندگان ملت از 34 ولایت کشور نیز عضو خواهند شد.
تلاشهای حکومت افغانستان و ایالات متحده امریکا برای انجام مذاکرات صلح پس از آن شدت گرفت که هیأت پنج نفری از دفتر سیاسی طالبان در قطر طی نشست با وجود نمایندگان 18 کشور در شهر مسکو پایتخت روسیه دایر شد و نمایندگان شورای عالی صلح، تنها نمایندگان دولت افغانستان بودند. اما سه ماه پیش هنگامی که زلمی خلیلزاد به عنوان نماینده ویژه ایالات متحده امریکا در امور صلح افغانستان تعیین شد، مذاکرات چند جانبه و تلاشهای برای تعجیل در تدویر مذاکرات مستقیم میان ایالات متحده امریکا با طالبان و طالبان با حکومت افغانستان افزایش یافت. براساس خبرنامه منتشره از آدرس گروه طالبان، دیروز نیز مذاکره مستقیم نمایندگان ایالات متحده امریکا و گروه طالبان در امارات متحدهی عربی برگزار شده بود.