صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

سه شنبه ۲۹ اسد ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

ماین کارگذاری شده طالبان در غزنی از غیرنظامیان قربانی گرفت

 ماین کارگذاری شده طالبان در غزنی از غیرنظامیان قربانی گرفت

مقامات در ولایت غزنی از کشته و زخمی شدن چهار فرد ملکی به شمول کودکان در نتیجه انفجار یک ماین کارگذاری شده طالبان خبر دادند. در این انفجار یک کودک کشته و یک طفل نیز زخمی شده است.
عارف نوری، سخنگوی والی غزنی در یک اعلامیه گفته است که این ماین از سوی طالبان برای هدف قرار دادن نیروهای امنیتی کارگذاری شده بود، اما یک موتر حامل افراد ملکی را هدف قرار داد.
وی گفته است که در این انفجار یک کودک ۱۰ ساله و یک جوان غیرنظامی جان باخته و یک دختر خردسال و یک فرد ملکی نیز زخمی شده اند.
این انفجار در روستای آرزو در حومه شهر غزنی مرکز این ولایت رخ داده است. به گفته سخنگوی والی غزنی، یک هفته قبل نیز در قریه های آرزو و شاخوک در دو رویداد جداگانه مشابه، دست کم هفت فرد ملکی کشته و یک تن دیگر زخمی شدند.
به تازگی مقامات در ولایت غزنی اعلام کردند که اخیراً بیش از ۲۰۰ تن از شورشیان طالبان در جریان عملیات های نیروهای نظامی کشته شده اند.
سخنگوی والی غزنی در این اعلامیه نوشته است: «از آنجا که مخالفین مسلح دولت توانایی رویارویی با نیروهای امنیتی را ندارند، همواره با سنگر قرار دادن خانه های مسکونی و جاسازی ماین های کنار جاده در راه های عامه سبب به میان آمدن تلفات افراد ملکی می شوند». طالبان در مورد این ادعاهای مقامات حکومتی اظهارنظری نکرده اند.
براساس آمار سازمان ملل متحد در مورد تلفات غیرنظامیان در منازعه افغانستان، بیشترین تلفات افراد ملکی را حملات انفجاری و انتحاری طالبان به میان آورده اند که بمب های کنار جاده میزان قابل توجهی از آنان را تشکیل می دهند.