صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۳ سرطان ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

عبدالله: موقف طالبان و حامیان شان در مورد صلح تغییر نکرده است

عبدالله:  موقف طالبان و حامیان شان در مورد صلح تغییر نکرده است

رئیس اجرائیه کشور باور دارد که تاکنون هیچ تغییری در موقف طالبان و کشورهای که از آنان پشتیبانی می کند برای رسیدن به صلح در افغانستان به وجود نیامده مگر این که رویکرد آنان در میز مذاکره تغییر کند.
آقای عبدالله، دیروز (چهارشنبه، ۱۹جدی) در نشستی گفت که حکومت افغانستان از هر تغییری که در رویکرد گروه طالبان و کشور حامی آنان رونما شود، استقبال خواهد کرد.
آقای عبدالله، افزود که "طالبان با تمام لجاجت و قبول جنایتهای نابخشیدنی حاضر به گفتگو با حکومت افغانستان نشده و همواره تاکید کرده اند که با امریکا بر سر خروج نیروهایش بحث میکند."
رئیس اجرائیه، از کشورهای منطقه خواست: " همان قسمی که ما به خود اجازه نمیدهیم و خواستار صلح در افغانستان و منطقه هستیم، توقع ما هم همین است تا کشورهای همسایه قوانین بین المللی را رعایت کنند".
به گفته آقای عبدالله، پناه ندادن و حمایت نکردن از گروهای که حکومت افغانستان با آنان در جنگ است، موردی است که به آن توجه شود.
این اظهارات پس از دیدار هیأت حکومت افغانستان با مقام های سیاسی و مذهبی پاکستان بیان میشود.
عمر داوودزی، در سفرش به اسلامآباد شام دیروز با مولانا فضلالرحمان، رئیس جمعیت علمای پاکستان دیدار کرد و همکاری علمای آن کشور را در حمایت از روند صلح و آغاز گفتگوهای مستقیم حکومت و طالبان مهم دانست.
آقای داوودزیَ با شاه محمود قریشی، وزیر خارجهی آن کشور نیز ملاقات کرده است.
سید احسان طاهری، سخنگوی شورای عالی صلح دیروز چهارشنبه گفت، که نیاز است تا دولت، رهبران سیاسی و نهادهای قانونی پاکستان برای اعتمادسازی روند صلح افغانستان گامهای عملی بردارند.
از سوی هم زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه وزارت خارجه امریکا برای صلح افغانستان چهارمین دور سفرش را برای کشورهای منطقه آغاز کرده است.
رئیس اجرائیه، از این تلاش های جامعه جهانی به ویژه امریکا برای کشاندن طالبان به میز گفتگوهای صلح استقبال کرد و گفت که این تلاشها "قابل قبول برای آنان" است.
او در این باره گفت: " اختلاف نظر با همکاران بین المللی ما برای رسیدن به صلح و جود ندارد، این هم وجود ندارد که آنها یک روش را در پیش گرفته و ما روش دیگری را در پیش گرفته باشیم".
پیش از این، برخی از رهبران حزب ها و چهره های سیاسی اعلام کرده اند که برای آغاز گفتگو و کشاندن طالبان به میز گفتگوهای صلح خود با طالبان وارد اقدام خواهند شد، اما آقای عبدالله می گوید که شماری رهبران قومی در تلاش اند تا از برقراری تماس با طالبان به نفع خود شان استفاده کنند. او افزود که باید گفتگوهای صلح افغانستان، زیر چتر حکومت صورت گیرد.