صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

سه شنبه ۲۹ اسد ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

طالبان: اگر امریکا فشار وارد کند مذاکرات را به تعویق می‌اندازیم

طالبان:  اگر امریکا فشار وارد کند مذاکرات را به تعویق می‌اندازیم

گروه طالبان با نشر خبرنامهای در مورد مذاکرات صلح گفته است که اگر ایالات متحده امریکا موضوعات مورد بحث در مذاکرات صلح را تغییر دهد ویا به استفاده از فشار بپردازد، این گروه مذاکرات صلح را به تعویق خواهد انداخت.
در این اعلامیه طالبان که سهشنبه شب، 25 جدی منتشر شده، آمده است: قرار بود خروج نیروهای خارجی و عدم استفاده از خاک افغانستان علیه کشورهای دیگر، موضوعات اصلی مورد بحث در مذاکرات صلح باشد؛ اما اکنون امریکاییها میخواهند موضوعات تازهای را مطرح کنند. ولی مذاکرات صلح با فشار و برخورد تاکتیکی کسی حل نمیشود و قابل قبول هم نیست که کسی از مساله افغانستان برای پیشبرد روابط و به دست آوردن منافع خود استفاده کند.
گروه طالبان در حالی این اعلامیه را منتشر میکند که به تازگی بیبیسی گزارشی را منتشر کرده بود که براساس آن، حافظ محبالله که در زمان رژیم طالبان در افغانستان وزیر حج و اوقاف بود در شهر پیشاور پاکستان بازداشت شده است؛ اما کمی بعدتر خبرهایی از رهایی او منتشر شد که تاکنون از سوی طالبان تایید نشده است.
زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه وزارت خارجه امریکا برای صلح افغانستان تاکنون دو دیدار با نمایندگان طالبان در قطر و یک دیدار دیگر نیز در شهر ابوظبی پایتخت امارات متحده عربی انجام داده است. قرار بود دیدار چهارم آنها هفته گذشته در دوحه انجام شود که طالبان آن را به دلیل آنچه اختلاف بر سر اجندای ملاقات خواندند، لغو کرد.
در سومین دیدار طالبان و امریکاییها، نمایندگانی از حکومت افغانستان نیز به امارات رفتند اما طالبان حاضر نشدند با آنها دیدار کنند. ولی نماینده امریکا این اقدام طالبان را "اشتباه" خواند و تاکید کرد که اگر این گروه واقعا خواهان پایان جنگ است، باید با دولت افغانستان روی میز مذاکره بنشیند.
طالبان مکررا تقاضای قدرتهای منطقه مبنی بر مذاکرات رودر رو با حکومت افغانستان را رد کرده اما یک منبع در ارگ ریاست جمهوری به بیبیسی گفته که حکومت برای یک نشست مستقیم با طالبان به توافق نزدیک شده که هنوز زمان و مکان آن مشخص نیست.
حکومت افغانستان نیز بارها در مورد تلاشهای کشورهای دیگر برای صلح در افغانستان گفته از این تلاشها به عنوان زمینه سازی برای گفتوگوی مستقیم حکومت افغانستان و طالبان استقبال میکند. آقای خلیلزاد که پس از گماشته شدن به عنوان نماینده ویژه در امور صلح افغانستان، تلاشها برای صلح در افغانستان را شدت بخشیده، تاکنون چندین دور سفر به کشورهای منطقه داشته و پس از هر دور از این سفرها گزارشی از جزئیات سفرش را به رهبران حکومت وحدت ملی افغانستان ارائه کرده است.