صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

سه شنبه ۲۹ اسد ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

هشتمین سال کاری مجلس نمایندگان پایان یافت

هشتمین سال کاری مجلس نمایندگان پایان یافت

دور شانزدهم مجلس که حدود هشت سال را در بر گرفت به پایان رسید و نمایندگان به رخصتیهای زمستانی رفتند. احتمالاً در سال کاری آینده مجلس، نمایندگان جدید معرفی شوند.
مجلس نمایندگان با ارائه گزارش یک دوره کاری هشت ساله در نشست دیروز (شنبه، 29 جدی) مجلس رسماً به دور شانزدهم اجلاس کاری این مجلس پایان داد.
بر اساس این گزارش، مجلس نمایندگان در چهارونیم ماه گذشته، 47 جلسه عمومی به شمول 4 جلسه استیضاحیه، 8 جلسه استجوابیه، 4 جلسه استماعیه و 32 جلسه عادی برگزار کرده است.
صدور 17 مصوبه، تصویب یک قانون و دو فرمان تقنینی و تایید 9 سند بین المللی حاصل کار این اجلاس مجلس بوده است.
همچنین، مجلس نمایندگان در 8 سال گذشته کاری خود، 598 جلسه عادی، 26 جلسه استیضاحیه، 144 جلسه استجوابیه، 71 جلسه استماعیه، 32 جلسه فوق العاده، 24 جلسه احتجاجیه و 9 جلسه سری برگزار کرده است.
براساس گزارش مجلس، 193 طرح قانون و 142 سند بین المللی در 8 سال کاری مجلس تصویب و تایید شده است.
به گزارش جمهور، عبدالرئوف ابراهیمی رئیس مجلس نمایندگان گفت که این دوره مجلس با موفقیت سپری شده و به ویژه در عرصه قانون گذاری و نمایندگی از مردم دستاوردهای خوب و چشمگیری حاصل شده است.
آقای ابراهیمی افزود دوره 8 ساله مجلس در حالی سپری شد که کشور با چالشهای چون انتخاباتهای پرچالش ریاست جمهوری 1393 و پارلمانی سال جاری، به همراه بود و اوضاع امنیتی، اقتصادی، سیاسی و اجتماعی مواجه بود ولی با آنهم اعضای مجلس با پایداری وظایف خود را انجام دادند.
به گفته او، همچنین مجلس نمایندگان شورای ملی در این دوره با بی مهری و کاهش همکاریهای حکومت مواجه بوده طوری که به فیصلههای آن، کمتر توجه شد، نامزد وزرا خلاف قانون به شکل سرپرست به کار خود ادامه دادند و تشکیلات اساسی دولت به منظور تصویب به شورای ملی فرستاده نشد.
ابراهیمی گفت: "ما در حالی تعطیلات زمستانی شورای ملی را آغاز میکنیم که اعلام نهایی نتایج انتخابات مجلس در راه است و با اعلان نتایج انتخابات، دوره کاری شانزدهم  مجلس نمایندگان نیز به پایان خواهد رسید".
او از وزارت داخله خواست که در رابطه به امنیت نمایندگانی که دوره پایانی کارشان است و احتمالاً در هدف دشمن قرار دارند توجه کند.
مجلس نمایندگان در حالی پایان کار دور 8 ساله مجلس را اعلام کرد که انتخابات پارلمانی پس از سه سال تاخیر در 28 میزان سال جاری برگزار شد؛ اما تا هنوز نتایج نهایی این انتخابات اعلام نشده است.