صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

جمعه ۱ سنبله ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

نتایج نهایی انتخابات پارلمانی ولایت‌های سرپل، کاپیسا و پنجشیر اعلام شد

نتایج نهایی انتخابات پارلمانی ولایت‌های سرپل، کاپیسا و پنجشیر اعلام شد

کمیسیون مستقل انتخابات نتایج نهایی انتخابات پارلمانی ولایتهای سرپل، کاپیسا و پنجشیر را اعلام کرد.
عبدالبدیع صیاد، رئیس کمیسیون مستقل انتخابات دیروز(چهارشنبه، 3 دلو) در یک نشست خبری اعلام کرد که حمیدالله بیگ، محمداکبر سلطانزاده، سید محمدحسن شریفی بلخابی، سید حیاتالله عالمی و عزیزه جلیس از میان کاندیدان پارلمانی ولایت سرپل به مجلس نمایندگان راه یافته است.
همچنین، قاضی راحله سلیم و محمدزلمی نوری از ولایت پنجشیر به مجلس راه یافته اند. خدیجه الهام خلیلی، محمداقبال صافی و میردادخان نجرابی کسانی اند که از میان کاندیدان انتخابات پارلمانی ولایت کاپیسا به مجلس نمایندگان راه یافته اند.
رئیس کمیسیون مستقل انتخابات گفت که براساس روند قانونی اعلام نتایج، نتایج نهایی انتخابات پارلمانی این ولایات پس از بررسیهای کمیسیون مستقل رسیدگی به شکایات انتخاباتی و تطبیقات کمیسیون مستقل انتخابات، اعلام شده است. آقای صیاد همچنان از کمیسیون مستقل رسیدگی به شکایات انتخاباتی خواست تا بر اساس تقسیم اوقات، بهزودترین فرصت به شکایات مردم رسیدگی کرده و نتایج آن را با کمیسیون مستقل انتخابات شریک کند تا این کمیسیون بتواند پس از تطبیقات، نتایج نهایی دیگر ولایتها را نیز اعلام کند.
این در حالی است که کمیسیون مستقل انتخابات پیش از نتایج نهایی ولایتهای ارزگان، نیمروز، زابل، لغمان، پروان، سمنگان، جوزجان، بامیان و دایکندی را نیز اعلام کرده بود.
انتخابات پارلمانی کشور در ۳۲ ولایت کشور به تاریخ ۲۸ و ۲۹ میزان و در ولایت قندهار نیز با یک هفته تأخیر به تاریخ ۵ عقرب برگزار شده بود و انتخابات پارلمانی در ولایت غزنی بنابر دلایل سیاسی برگزار نشد.
نتایج ابتدایی آن که قرار بود به تاریخ 20 عقرب و نتایج نهایی به تاریخ 29 قوس اعلام شود، به تأخیر افتاد و هنوزهم نتایج نهایی انتخابات پارلمانی کشور کامل نشده است.
نگرانی از تأمین بودجه انتخابات ریاست جمهوری
رئیس کمیسیون انتخابات میگوید که تامین بودجه انتخابات آینده ریاست جمهوری، شوراهای ولایتی، شوراهای ولسوالی و انتخابات پارلمانی غزنی جز نگرانی عمده این کمیسیون است.
آقای صیاد در کنفرانس خبری دیروز خود گفت که هنوز اطمینان مالی جدی از سوی دونرها به این کمیسیون داده نشده است.
آقای صیاد افزود: "نگرانی ما این است که هم دونرهای بین المللی و هم حکومت افغانستان باید به شکل جدی و زودترین فرصت به کمیسیون اطمینان دهند که بودجه و امکانات برگزاری چهار انتخابات، ریاست جمهوری، شوراهای ولایتی، شوراهای ولسوالی و انتخابات پارلمانی ولایت غزنی را فراهم سازند تا این انتخابات در وقت و زمان تعیین شده برگزار شود". به گفته او، حکومت و دونرهای بین المللی به صورت شفاهی در زمینه تامین مالی انتخاباتهای آینده وعده داده؛ اما در این راستا هنوز اطمینان کامل نداده اند.