صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۵ سرطان ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

ریاست جمهوری: ملاعمر در پاکستان زندگی می‌کرد و همانجا مرد

 ریاست جمهوری: ملاعمر در پاکستان زندگی می‌کرد و همانجا مرد

ارگ ریاست جمهوری کشور حضور ملا محمد عمر، رهبر پیشین گروه طالبان را در خاک افغانستان، بعد از سقوط این گروه، رد کرده است.
در یک کتاب بنام "زندگی مخفی ملا عمر" که تازه به چاپ رسیده، ادعا شده که ملا عمر بعد از سقوط این گروه، بر خلاف تصور امریکا در پاکستان هرگز مخفی نشده و در ولایت زابل در نزدیکی یک پایگاه امریکایی مخفی شده بود.
این کتاب را "بتی دم" خبرنگار هالندی، با حمایت یک مرکز تحقیقاتی امریکایی بنام "زوما سنتر" و دانشگاه "اریزونا"ی امریکا، نوشته است.
هارون چخانسوری، سخنگوی ریاست جمهوری دیروز (دوشنبه، 20 حوت) در واکنش به این ادعا، آن را "فریبکارانه و تلاشی برای هویت بخشیدن به طالبان و حامیان خارجی آنها" خواند.
آقای چخانسوری در صفحه رسمی توییتر خود نوشته است که افغانستان شواهد و مدارک کافی در دست دارد که نشان میدهد ملا عمر در پاکستان زندگی میکرد و همانجا مرد.
نویسنده این کتاب، برای نگارش آن پنج سال را صرف تحقیق و مصاحبه درباره اعضای طالبان کرده است. او موفق شده با جبار عمری، مردی که در دوران اختفای ملا عمر بعد از برکناری طالبان از قدرت در سال ۲۰۰۱ عملا محافظ او شد، مصاحبه کند. آقای عمری، ملا عمر را تا زمان مرگش در اثر بیماری در سال ۲۰۱۳ پنهان کرد.
به نوشته خانم دم به فاصله کوتاهی بعد از سقوط طالبان، ملا عمر - که آمریکا بعد از حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ برای کشتن او ۱۰ میلیون دالر جایزه تعیین کرده بود - در اتاقهای مخفی خانهای در نزدیکی یک پایگاه آمریکایی زندگی میکرد. نیروهای آمریکایی حتی در یک مورد این خانه را جستجو کردند اما به نوشته این کتاب اتاقهای مخفی خانه از چشم آنها پنهان ماند.
در این کتاب آمده است که او بعدا به ساختمان دیگری در کمتر از پنج کیلومتری یک پایگاه دیگر آمریکایی که محل استقرار هزار سرباز بود نقل مکان کرد.
در این کتاب آمده است که ملا محمد عمر در 23 اپریل سال 2013 میلادی درگذشت و بدون تابوت در یک قبر بدون نام و نشان، دفن شد.
دولت افغانستان در 7 ماه اسد سال 1394 تأیید کرد که ملا محمد عمر دو سال قبل (حمل 1392/ اپریل 2013) در یک شفاخانه در شهر کراچی پاکستان درگذشته است.
گروه طالبان نیز یک روز بعد از آنکه دولت افغانستان مرگ ملا عمر را تأیید کرد، با نشر یک اعلامیه مشترک با خانواده او، مرگ او را تأیید کردند.