صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۲۷ جوزا ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

پنجمین دور مذاکرات آمریکا و طالبان در قطر پایان یافت

 پنجمین دور مذاکرات آمریکا و طالبان در قطر پایان یافت

پنجمین دور گفتوگوهای نمایندگان آمریکا و طالبان در دوحه پایتخت قطر دیروز پس از ۱۳ روز پایان یافت.
در پایان این نشست، برخلاف انتظار، هیچ توافقی اعلام نشد ولی منابع متعدد به بیبیسی گفتهاند که در جریان این مذاکرات اختلافات دو طرف روی این که "تروریست کیست" حل شده و همچنین گروه طالبان توافق کرده است که هرنوع ارتباط با شبکه القاعده را قطع میکند.
اما این منابع گفتهاند که روی چارچوب زمانی خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان تاکنون توافقی حاصل نشده است.
گفته شده که دور بعدی مذاکرات میان دو طرف در پایان ماه مارچ برگزار خواهد شد.
نمایندگان گروه طالبان و آمریکا پنجمین دور مذاکراتشان را ۱۶ روز پیش در ۲۵ فبروری در دوحه آغاز کردند و زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان گفته بود که دراین دور از مذاکرات چهار موضوع کلیدی: خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان، همکاری طالبان در مبارزه با القاعده و داعش، آتشبس و آغاز مذاکرات رو در رو با حکومت افغانستان، به بحث گرفته میشود.
دراین دور مذاکرات ملا عبدالغنی برادر، معاون سیاسی گروه طالبان و رئیس جدید دفتر سیاسی این گروه در قطر نیز شرکت داشت و با زلمی خلیلزاد دیدار کرد.
پیوستن ملا برادر به این دور مذاکرات، انتظاراتی را به وجود آورده که ممکن حضور او برای دست یافتن به یک توافقنامه نهایی میان آمریکا و طالبان کمک کند.
با وجود درخواستهای مکرر حکومت افغانستان برای گفتوگو با طالبان، این گروه تاکنون حاضر به مذاکره با دولت افغانستان نشده است. اما آمریکا تلویحا تاکید کرده که عملی شدن توافق با طالبان مشروط به آتش بس و گفتوگوهای بین طالبان و دولت افغانستان است.
پیشتر روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز خبر داده بود که یکی از طرحهای مورد مذاکره در دوحه خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان ظرف ۵ سال است.
براساس این گزارش این طرح توسط پنتاگون وزارت دفاع آمریکا تهیه شده و طبق آن باقیمانده نیروهای بینالمللی نیز همزمان با نیروهای آمریکایی افغانستان را ترک خواهند کرد.
اما گروه طالبان این خبر نیویورک تایمز را رد کردند و اعلام کردند که روی چارچوب زمانی خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان توافقی نشده و تنها چگونگی این خروج در مذاکرات دوبی مورد بحث قرار گرفته است.