صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۵ سرطان ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

رولا غنی: فرصت‌ برای تجارت زنان مهیا شده است

رولا غنی: فرصت‌ برای تجارت زنان مهیا شده است

رولا غنی، بانوی اول کشور میگوید که راه برای زنانی که میخواهند پا به عرصه تجارت بگذارند، باز شده و سهولتهای لازم در این زمینه فراهم شده است.
خانم غنی روز سهشنبه 21 حوت در نشست اتاق تجارت و صنایع زنان افغانستان در کابل گفت که اکنون 1150 زن در کشور به صورت رسمی تجارت میکنند که یک دستاورد کلان برای زنان تجارت پیشه است. او گفت که برای بیشتر شدن این رقم نیز تلاش میشود.
خانم غنی در قسمتی دیگر از سخنانش به موضوع گفتگوهای صلح اشاره کرد و گفت که کاری که زنان افغان میکند یک کار پایدار است و کسی نمیتواند آن را به عقب ببرد.
او افزود که ما [زنان] از جنگ خسته شدهایم و خواهان صلح هستیم اما صلحی را میخواهیم که همه شهروندان کشور در آن خود را شریک بدانند.
خانم غنی این سخنان را در نشست اتاق تجارت وصنایع زنان افغانستان که به مناسبت دو سالگی فعالیت این اتاق و هشتم مارچ راه اندازی شده بود، ایراد کرد.
در این نشست افزون بر مقام های دولتی و سفیران کشورهای خارجی، ۱۵۰ تن از زنان تجارت پیشه کشور از ۶ ولایت به شمول کابل، اشتراک داشتند.
افسانه رحیمی، رئیس هیأت مدیره اتاق تجارت وصنایع زنان افغانستان، هدف از راه اندازی این برنامه را داشتن فضای کاری مطمئن برای زنان تجارت پیشه در بخش خصوصی عنوان کرد.
در این نشست نرگس نهان، سرپرست وزارت معادن و پترولیم با اشاره به آنکه هدف حکومت آن است که تا سال ۲۰۲۴ به خود کفایی اقتصادی برسیم، نقش سکتور خصوصی به ویژه زنان تجارت پیشه در این عرصه را بسیار با اهمیت دانست.
او گفت وزارت معادن و پترولیم پروژههای کوچک و بزرگ را در سال ۲۰۱۹ میلادی روی دست میگیرد و تلاش میکند که زمینه سرمایه گذاری را برای زنان تجارت پیشه در آن پروژه ها مهیا کند. خانم نهاد خاطر نشان کرد که این موضوع با رئیس جمهور نیز در میان گذاشته شده است.
کامله صدیقی، معین وزارت صنعت و تجارت وعده سپرد که این وزارت با زنان تجارت پیشه و اتاق تجارت و صنایع زنان افغانستان همکاری کند.
تشکیل نظام جدید و حمایت جامعه جهانی، باعث شد که زنان پا به عرصه اجتماع و سیاست بگذارند و در بخشهای مختلف از جمله بخش تجارت فعالیت کنند.
پییر مایدون، سفیر اتحادیه اروپا در افغانستان که در این نشست حضور داشت نیز بر تساوی جنسیتی تاکید کرد و گفت که این اتحادیه در زمینه توانمند سازی زنان افغانستان همکاری میکند.
او علاوه کرد که اتحادیه اروپا برای زمینه سازی دسترسی زنان تجارت پیشه افغان به مارکیتهای جهانی، سرمایه گذاری کرده است.
آقای مایدون خاطرنشان کرد که شورایی در اتحادیه اروپا ایجاد شده که بین تاجران اروپا و افغانستان کار می‌‌کند؛ نصف تاجرانی که قرار است با تاجران اروپایی کار کند، زنان خواهند بود.
او همچنین علاوه کرد که پروژهای با نام "آن زن تجارت می کند" به ارزش دو میلیون یورو که روی تسهیل صادرات محصولات زنان افغان است؛ کار میشود.
بینظیر یکتا، خانم جوانی که به تازگی صادرات میوههای خشک به اروپا را شروع کرده است، میگوید چنین برنامههای برای رشد و بازاریابی زنان بسیار مفید است.
خانم یکتا به روزنامه افغانستانما گفت که او با همکاری حدود 80 زن، میوههای خشک کشور را به صورت استندرد بسته بندی و به خارج از کشور صادر می کند.
او افزود که محصولات بسته بندی شده را به کشورهای هند، ترکیه و فرانسه صادر میکند. خانم یکتا در اولین مورد حدود 200 کیلوگرام انواع میوه خشک را به فرانسه فرستاده است. او گفت که اگر این محصولات مورد توجه قرار بگیرد، در آینده صادرات بیشتر از این خواهد شد.
گفتنی است که در این نشست، به منظور تشویق زنان به تجارت، دو کمپاین "خریداری از محصولات زنان افغان" و "افزایش حضور زنان در عرصه تجارت" راه اندازی شد.
مسئولان اتاق تجارت و صنایع افغان از تاجران و شهروندان کشور خواستند که به این کمپاین بپیوندند و برای حمایت از زنان تجارت پیشه، موضوعات را در شبکههای اجتماعی اشتراک گذاری کنند.