صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۱۷ جوزا ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

سیلاب‌های اخیر، 63 تن را کشته و 186 تن را زخمی کرده است

سیلاب‌های اخیر، 63 تن را کشته و 186 تن را زخمی کرده است

وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث اعلام کرده است که بر اثر سرازیر شدن سیلابها از 10 حوت الی اکنون در 19 ولایت کشور، 63 تن کشته و 186 تن زخمی شدهاند.
نجیب آقا فهیم، وزیر دولت در امور رسیدگی به حوادث روز چهارشنبه 22 حوت در چهارمین نشست گرفتن تدابیر؛ ضمن نشر خبر کشته و زخمیان سیلابها گفت که طی ده روز گذشته 7719 منزل به صورت کلی و بیش از 12 هزار منزل به صورت قسمی تخریب شده است.
آقای فهیم افزود که ولایات کشور به تفکیک ولسوالیها و تثبیت قریهها آسیب شناسی شده و در 184 ولسوالی کشور، بیش از یک میلیون تن خسارت دیدهاند.
وزیر دولت در امور رسیدگی به حوادث گفت که این وزارت حدود 150 میلیون افغانی پول نقد و مواد غذایی و غیر غذایی، را برای حدود 22 هزار خانواده آماده دارد.
بر اساس گفتههای او، ولایتهای سرپل، بامیان، بدخشان، فاریاب، بغلان، نمیروز، جوزجان، نورستان، بادغیس، پکتیکا، تخار، زابل، ننگرهار، فراه، دایکندی، غزنی، غور، هلمند و هرات بیشترین آسیب پذیری را در برابر سیلابها دارند.
از سوی دیگر، ولایت های پنجشیر، بدخشان، بامیان، پروان، نورستان و بغلان بیشترین آسیب پذیری را در برابر لغزش زمین و ولایت های پروان، بغلان، پنجشیر، بدخشان و بامیان بیشترین آسیب پذیری را در مقابل برف کوچ دارند.
وزیر دولت در امور رسیدگی به حوادث کشور گفت که با در نظر داشت تهیدید حوادث احتمالی در ولایتها اقدامات مشخص وقایوی با کمیته ولایتی شریک میشود و همچنان مرکز سوق و اداره در تلاش است تا منابع وزارت خانههای زیربط را برای پاسخگوی به موقع آسیب دیده ها بسیج کند.