صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۱۷ جوزا ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

رئیس جمهور: برای جلوگیری از تلفات افراد ملکی، میکانیزم عملیات‌های نظامی بررسی شود

 رئیس جمهور: برای جلوگیری از تلفات افراد ملکی، میکانیزم عملیات‌های نظامی بررسی شود

محمد اشرف غنی، رئیس جمهور کشور، در واکنش به تلفات افراد ملکی در یک عملیات نظامی، گفته است که روی میکانیزم راه اندازی عملیاتها و تغییر شیوه آن، بررسی جدی صورت گیرد.
آقای غنی دیروز (چهارشنبه، 22 حوت) در یک جلسه فوق العاده امنیتی گفته است که تلفات افراد ملکی برای سایر مسئولین حکومت افغانستان، قابل قبول و تحمل نیست. او افزوده که تلفات افراد ملکی، یکی از بدبختیهای جنگ است.
این جلسه با اشتراک مسئولین ارگانهای امنیتی و دفاعی کشور و نمایندگان ماموریت حمایت قاطع ناتو در افغانستان، برگزار شده است.
این در حالی است که گفته میشود در تازهترین مورد، در یک حمله طیارههای بدون سرنشین امریکایی در ولسوالی اندر ولایت غزنی، دستکم 13 غیرنظامی کشته شدهاند. همچنان گفته میشود که چهار روز پیش نیز در یک حمله هوایی در ولسوالی حصارک ولایت ننگرهار، 12 عضو یک خانواده کشته و زخمی شدند که اعضای خانواده یک سرباز اردوی ملی  بودند. تلفات غیرنظامیان در جریان جنگ، همواره باعث انتقادات شهروندان و نهادهای حقوق بشری شده است. اما از سوی دیگر، بارها گفته شده که مخالفان مسلح دولت، از غیرنظامیان به عنوان سپر انسانی در جنگ استفاده میکنند، به همین دلیل گاهی در علمیاتهای نظامی، غیرنظامیان آسیب میبینند.
بر اساس آخرین گزارش سازمان ملل متحد، سال 2018 میلادی، خونین ترین سال برای غیرنظامیان افغانستان بود. دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان در گزارش سالانه خود اعلام کرد که در سال 2018 میلادی، 3804 غیرنظامی به شمول 927 کودک، در جنگ افغانستان کشته و 7189 نفر دیگر زخمی شدهاند.
بر اساس گزارش دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان، در سال 2018 میلادی، میزان کشته شدگان 11 درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته و در ده سال گذشته بیسابقه است.