صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۳۱ سرطان ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

کمیسیون انتخابات: احتمال تأخیر در تاریخ برگزاری انتخابات ریاست جمهوری وجود دارد

کمیسیون انتخابات: احتمال تأخیر در تاریخ برگزاری انتخابات ریاست جمهوری وجود دارد

کمیسیون مستقل انتخابات اعلام کرده که رأیزنی با نهادهای مرتبط برای تمدید تاریخ برگزاری انتخابات ریاست جمهوری جریان دارد.
مولانا محمد عبدالله، عضو کمیسیون مستقل انتخابات، دیروز (یکشنبه، 26 حوت) در یک کنفرانس خبری گفت که این کمیسیون شانزده روز از تقویم انتخابات عقب مانده است.
او افزود که باید در تاریخ 10 حوت، ثبت نام مجدد رأیدهندگان و ثبت نام نامزدان انتخابات پارلمانی ولایت غزنی آغاز میشد که به دلیل تغییراتی که در رهبری کمیسیون انتخابات آمد، این کار معطل شد.
این عضو کمیسیون مستقل انتخابات گفت که چانهزنی با نهادهای ذیربط برای تمدید تقویم انتخاباتی جریان دارد و تا دو روز دیگر باید تقویم انتخابات آینده کشور، نهایی شود.
انتخابات ریاست جمهوری قرار بود که 31 حمل سال آینده خورشیدی برگزار شود، اما به دلیل مشکلات امنیتی و تخنیکی، سه ماه به تعویق افتاد و قرار است که در 29 ماه سرطان برگزار شود؛ اما کمیسیون انتخابات میگوید که احتمال تعویق دوباره تاریخ برگزاری انتخابات ریاست جمهوری وجود دارد.
قرار است انتخابات ریاست جمهوری، انتخابات پارلمانی ولایت غزنی، انتخابات شورای ولایتی و انتخابات شورایهای ولسوالیها به صورت همزمان برگزار شود.
اعلام نتایج نهایی انتخابات پارلمانی
انتخابات پارلمانی کشور در تاریخ 28 و 29 ماه میزان برگزار شد، اما نتایج نهایی این انتخابات در تمام ولایات کشور، هنوز اعلام نشده است.
مولانا عبدالله در کنفرانس مطبوعاتی دیروز گفت که کار برای اعلام نتایج نهایی انتخابات پارلمانی جریان دارد و نتایج این انتخابات در ولایات بلخ، پکتیکا، هرات و حوزه اهل هنود تا پایان هفته جاری اعلام خواهد شد.
او گفت که پس از آن، کار تطبیق اسناد رأیدهی ولایات غور، بادغیس و لوگر شروع خواهد شد و پس از بررسیها نتایج نهایی انتخابات پارلمانی این ولایات نیز اعلام میشود.
استفاده از تکنالوژی در انتخابات
محمد عبدالله، عضو کمیسیون مستقل انتخابات در مورد استفاده کامل از تکنالوژی بایومتریک در انتخابات ریاست جمهوری گفت که "با ادارۀ ثبت احوال نفوس به تفاهماتی دست یافتهایم که بتوانیم از وسایل تکنالوژی در مراحل انتخابات استفاده نماییم."
او همچنین در مورد تغییر سیتسم انتخاباتی کشور گفت که "ما کمتر از یک ماه فرصت داریم و کار بالای طرح آن جریان دارد که در زمان معین تکمیل خواهد شد."
بر اساس قانون جدید انتخابات، انتخابات ریاست جمهوری سال آینده خورشیدی باید با استفاده از تکنالوژی بایومتریک، برگزار شود. محدودیت زمانی برای استفاده از این تکنالوژی، یکی از نگرانیها است.