صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۳۱ سرطان ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

وزارت زراعت: 10 میلیون نهال جهت گسترش فضای سبز توزیع می‌شود

وزارت زراعت:  10 میلیون نهال جهت گسترش فضای سبز توزیع می‌شود

با آغاز هفته "نهالشانی" وزارت زراعت و مالداری در نظر دارد، در سال جاری با احیای فارمها، اضافهتر از ۱۰ میلیون نهال مختلف را در ۳۲ ولایت تولید و به مردم، دوایر دولتی و دیگر نهادها، جهت گسترش و توسعه فضای سبز توزیع کند.
این وزارت روز دوشنبه 27 حوت "کمیاین ملی نهالشانی" را با حضور عبدالله عبدالله، رئیس اجراییه حکومت و شماری از اعضای شورای ملی، در کابل آغاز کرد.
نصیر احمد درانی، وزیر زراعت و مالداری با آغاز این کمپاین گفت که «به پیشواز بهار، اهدافمان از این برنامه، تشویق مردم به سهمگیرى در سرسبزی، حفظ و بهبود محیط زیست، کاهش آلودگی هوا و تغییر اقلیم و افزایش زیبایی شهر، بهبود منابع آبی، گسترش فرهنگ نهالشانی و نهالپروری است.»
او یادآوری کرد: «ما در چهارساله گذشته بیش از دو هزار و ۸۴۷ هکتار جنگل طبیعی را از طریق پروژههای عایداتی با مشارکت جوامع محلی تحت کنترل و حفاظت درآوردیم، یک هزار و ۱۹۰ هکتار جنگل طبیعی پسته، جلغوزه بادام کوهی، چارمغز و لمنز را در ۲۲ ولایت احیا کردیم، یکهزار و ۱۶۳ قوریه خانهگی را در ولایتهای خوست، پکتیا و پکتیکا، کنر، لغمان و سمنگان ایجاد کردیم، ۱۶۰ هکتار زمین را در ولایت بادغیس با بذر پسته احیا کردیم. همچنان ۱۰۰ داوطلب محلی را تجهیز و آموزش دادیم تا برای مبارزه با حریق جنگلها کار کنند.»
وزیر زراعت و مالداری افزود که در پروژه کمربند سبز کابل، وزارت زراعت توانسته است به مساحت بیش از یک هزار و ۵۸۸ هکتار زمین را تحت پوشش فعالیتهای جنگلداری و سرسبزیاش بگیرد و حدود ۵۲۶ هزار نهال را در ساحات مختلف کابل غرس کند.
آقای درانی همچنین افزود، ایجاد ۶۴۰ هزار روز کاری برای افراد بیکار و مستحق در محلات متذکره بخش دیگری از کارهای ما است.
وزیر زراعت یادآوری کرد که جهت قانونمند شدن فعالیتهای تنظیم منابع طبیعی، هشت سند تقنینی، هر یک، مسودهی مقررهی جنگلداری مشارکتی، قانون تنظیم نباتات طبی، مسوده قانون تنظیم چراگاهها، مسوده قانون ساحات حفاظت شده، قانون حفاظت از حیوانات وحشی و تنظیم شکار، قانون تنظیم ساحات حفاظت شده و مقرره افغانستان سبز تهیه و ترتیب شده است.
کمپاین نهال شانی امسال نیز با شعار "صلح و سرسبزی" آغاز شده است.
عبدالله عبدالله رئیس اجراییه حکومت در این برنامه ضمن تبریک آغاز نهالشانی به دهقانان و مردم، گفت: امسال بارندگیهای زیادی داشتیم، انشاءالله بهار خوبی پیش رو خواهد بود.
آقای عبدالله افزود: «بیشترین تمرکز ما در حکومت وحدت ملی، روی انکشاف سکتور زراعت شد، این عرصه پیش از آن نسبتاً فراموش شده بود، از همه نهادها و سازمانهای حمایتگر این بخش سپاسگزاریم، مسوولیت ما رسیدگی به مشکلات و خدمت به مردم است که به آن متعهد هستیم، همچنان نقش مردم و نیروهای امنیتی در نگهداری و حفاظت از جنگلها و سرسبزی وطن مهم است و همکاری شما [نیروهای امنیتی و مردم] را خواهانم.»
گفتنی است که کمپاین نهالشانی نزدیک به یک دهه است که در کشور آغاز شده است اما نبود فرهنگ لازم در زمینه نگهداری درختان، اکثر نهالهای شانده شده، دوباره خشک شده است.