صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

سه شنبه ۶ حوت ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

وزیر زراعت: در سال نو 230 میلیون افغانی به کشاورزان قرضه داده می‌شود

وزیر زراعت: در سال نو 230 میلیون افغانی به کشاورزان قرضه داده می‌شود

نصیر احمد درانی وزیر زراعت و مالداری در مراسم جشن دهقان گفت که این وزارت در نظر دارد که به کشاورزان
230 میلیون افغانی قرضه بدهد.
آقای درانی که روز جمعه 2 حمل در این مراسم که در کابل برگزار شده بود، گفت که "در کنار معلومات و حمایه تخنیکی برای آنها [کشاورزان] ما قرضه نیز پرداخت میکنیم، وزارت زراعت امسال به مبلغ ۲۳۰ میلیون افغانی را از طریق مایکروفاینس بانک به قرضههای بسیار آسان و حتی یک فصل زراعتی این قرضهها را آماده میکند."
او همچنین افزود که امسال در بخش ساخت سردخانهها، ذخایر گندم، مراکز بسته بندی و پروسس، احداث مسلخها و دسترسی صنعتکاران و دهقانان به بازارهای خارجی برنامههای بزرگ را روی دست داریم.
وزیر زراعت در ادامه علاوه کرد که سال گذشته خشکسالی بیشترین آسیب را به بخش مالداری وارد کرد اما در زمستان گذشته برف و باران زیادی بارید که ذخیره‌‌گاههای آب بهبود یافته و برنامههای زیادی برای توسعه روی دست است.
مسئولان وزارت زراعت و کشاورزان بر این باورند که بارندگیهای اخیر در کشور مشکلات در بخش زراعت را در سالجاری کاهش داده و سطح حاصلات در تناسب به سال قبل بیشتر خواهد شد.
بر اساس گزارشهای وزارت انرژی و آب و نهادهای مرتبط، در گذشته خورشیدی، به دلیل بارشهای فراوان، آبهای بندها افزایش چشمگیری یافته است. این وزارت گفته که 150 درصد (یک ونیم برابر) افزایش بارندگی نسبت به سال گذشته و 51 درصد نسبت به اوسط بارندگی پنج سال گذشته، در سطح کشور به ثبت رسیده است.
نوروز و جشن دهقان
وزارت زراعت و مالداری همه ساله با رسیدن بهار و سال نو خورشیدی، جشن دهقان را در کابل و شماری از ولایتهای کشور برگزار میکند.
در سال جاری نیز، روز دوم حمل، این جشن با شرکت مقامات حکومتی و مردم با راه اندازی نمایشگاه زراعتی، اجرای رقص و پایکوبی و اتن توسط کشاورزان در بادام باغ کابل تجلیل شد.
در نمایشگاه محصولات زراعتی انواع میوه، سبزی، نباتات طبی، صنایع دستی زنان، زعفران و لبنیات در ۲۳۰ غرفه به نمایش گذاشته شد.
صنعتکاران و تجار محصولاتشان را برای فروش و بازاریابی در این غرفهها به نمایش گذاشتهاند.
این نمایشگاه روز جمعه دوم حمل افتتاح شد و قرار است تا شش روز دیگر در کابل بر روی بازدیدکنندگان باز باشد...ادامه ص2