صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

سه شنبه ۶ حوت ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

خلیل‌زاد با نمایندگان روسیه و چین در مورد صلح افغانستان گفتگو کرد

خلیل‌زاد با نمایندگان روسیه و چین در مورد صلح افغانستان گفتگو کرد

وزارت خارجه ایالات متحده امریکا اعلام کرده که زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه این کشور در امور صلح افغانستان با نمایندگان روسیه و چین در مورد صلح افغانستان دیدار و گفتگو کرده است.
بر اساس اعلامیه وزارت خارجه امریکا، این گفتگوها در روزهای 21 و 22 مارچ در واشنگتن صورت گرفته است و نمایندگان سه کشور در مورد وضعیت جاری روند صلح افغانستان و تلاشهای مشترک برای تأمین صلح، رفاه و امنیت در افغانستان، تبادل نظر کردند.
نمایندگان سه کشور در این دیدار شان بر حاکمیت، استقلال و تمامیت ارضی افغانستان تأکید کردهاند و افزودهاند که به حق تصمیمگیری افغانستان در مورد سیاست، امنیت و اقتصادش، احترام میگذارند.
هرسه کشور توافق کردهاند که گفتگوهای خود را در مورد روند صلح افغانستان ادامه دهند، اما زمان و مکان این گفتگوها هنوز مشخص نشده است. وزارت خارجه امریکا در اعلامیه خود گفته است که هر سه کشور به دنبال تلاش و هماهنگی مشترک در مورد روند صلح افغانستان هستند. زلمی خلیلزاد بعد از آنکه به عنوان نماینده ویژه وزارت خارجه امریکا در امور صلح افغانستان گماشته شد، با مقامات کشورهای مختلف در این مورد دیدار کرده است. او تاکنون پنج بار با نمایندگان گروه طالبان دیدار و گفتگو کرده که آخرین دیدار آنها در دوحه پایتخت قطر، 16 روز طول کشید. اما تلاشهای آقای خلیلزاد برای صلح در افغانستان و عدم حضور دولت افغانستان در این گفتگوها، با انتقادات زیادی در داخل افغانستان مواجه شده است. از جمله حمدالله محب، مشارو امنیت ملی کشور در نشستی در امریکا از آقای خلیلزاد به شدت انتقاد کرد و گفت روند صلح میان امریکا و طالبان، شفاف نیست.
آقای محب گفته بود که زلمی خلیلزاد میخواهد با طالبان بر سر ایجاد حکومت موقت در افغانستان به توافق برسد و خودش در رأس این حکومت قرار گیرد. شهروندان افغانستان نیز بارها از ابهام در روند گفتگوهای صلح میان امریکا و طالبان انتقاد کردهاند و گفتهاند که آنها نگران از دست دادن دستاوردهای 18 سال اخیر شان در یک توافق عجولانه با طالبان هستند.