صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

سه شنبه ۶ حوت ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

یوناما ادعای تلفات افراد ملکی در کندوز را بررسی می‌کند

یوناما ادعای تلفات افراد ملکی در کندوز را بررسی می‌کند

دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) اعلام کرده که ادعای تلفات افراد ملکی در ولایت کندوز را بررسی میکند.
بر اساس اعلامیهای که یوناما دیروز (یکشنبه، 4 حمل) منتشر کرده، تیم حقوق بشر یوناما ادعای تلفات افراد ملکی بر اثر حمله هوایی در منطقه "تلوکه" کندوز را بررسی میکند و نتایج آن را با مردم شریک خواهد کرد.
گفته میشود که بامداد روز شنبه (3 حمل) بر اثر یک حمله هوایی مشترک نیروهای امریکایی و افغانستان در منطقه تلوکه در نزدیکی شهر کندوز، 14 غیرنظامی کشته و دو نفر دیگر زخمی شده است.
یک سخنگوی نیروهای آمریکایی در افغانستان در مصاحبه با روزنامه نیویورک تایمز گفته در حملات مشترک نیروهای افغان و آمریکایی به شبهنظامیان طالبان در ولایت کندوز، تعدادی از غیرنظامیان کشته شدهاند.
صفی الله امیری، معاون شورای ولایتی کندوز به بیبیسی گفته که در این حمله ۹ کودک، سه زن و دو مرد جان باختهاند.
دبرال ریچاردسون، سخنگوی ارتش آمریکا نیز ضمن تایید این آمار، طالبان را در مرگ غیرنظامیان مقصر دانسته و گفته که: "طالبان در خانههای غیرنظامیان پنهان شده بودند و بدون نگرانی از جان غیرنظامیانی که آنجا زندگی میکنند به داخل و خارج از مجتمع تردد میکردند."
عصمت مرادی، سخنگوی والی کندوز نیز خبر کشته شدن غیرنظامیان را تائید کرده اما از آمار دقیقی خبر نداده است. سخنگوی والی کندوز گفته که طالبان از غیرنظامیان به عنوان سپر انسانی استفاده کردهاند.
به گفته او در این عملیات ۵۸ نفر از اعضای طالبان کشته شده و ۱۵ نفر آنان نیز زخمی شدهاند. او همچنین کشته شدن چهار نفر از نیروهای امنیتی کشور و زخمی شدن شش سرباز دیگر را تایید کرده است.
روز شنبه دهها تن از ساکنان منطقه تلوکه در حومه شهر کندوز با حمل جنازه افراد کشته شده، راهپیمای کردند. آنان مدعی بودند که هواپیماهای آمریکایی مناطق مسکونی را بمباران کرده، زنان و کودکان را کشتهاند.
در روزهای گذشته دو سرباز آمریکایی نیز در ولسوالی گلتپه ولایت کندوز کشته شدند.
عملیات مشترک علیه حضور و فعالیت طالبان در روزهای گذشته در بخشهایی از کندوز جریان داشته است. قول اردوی ۲۰۹ شاهین در شمال کشور، کشته شدن غیر نظامیان را رد کرده است.