صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۳ سرطان ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

اسامی اعضای هیأت مذاکره کننده طالبان از فهرست سیاه خارج شد

 اسامی اعضای هیأت مذاکره کننده طالبان از فهرست سیاه خارج شد

گروه طالبان خارج شدن اسامی اعضای هیأت مذاکره کننده این گروه در گفتوگوهای صلح با آمریکا را از فهرست سیاه سازمان ملل تایید کرده است.
ذبیح الله مجاهد، از سخنگویان این گروه دیروز (جمعه، ۲۳ حمل) به بیبیسی گفته اسامی ۱۴ نفر از اعضای هیأت مذاکره کننده این گروه از فهرست سیاه به طور موقت برای ۹ ماه خارج شده است.
او میگوید که "وعده سپرده شده که اسامی این افراد برای همیشه از این فهرست حذف شود."
این هیأت ۱۴ نفره پیش از پنجمین نشست نمایندگان گروه طالبان و نمایندگان ایالات متحده آمریکا، از سوی رهبری این گروه تعیین شده بودند.
ملا عبدالغنی برادر، از مؤسسان گروه طالبان که حدود شش ماه پیش از زندان پاکستان آزاد شد شامل این فهرست است. او اکنون رئیس دفتر سیاسی طالبان در قطر است.
نام انس حقانی که اکنون زندانی امنیت ملی کشور است نیز در این فهرست شامل بود که برای انجام گفتوگوها رها نشد. مشخص نیست که اکنون برای رهایی او اقدامی خواهد شد یا نه. او فرزند جلال الدین حقانی، بنیان گذار شبکه حقانی و برادر ناتنی سراج الدین حقانی است. سراج الدین حقانی رهبر کنونی شبکه و معاون گروه طالبان است.
دومین نشست بینالافغانی برای صلح
خارج شدن نام این افراد از فهرست سیاه در حالی صورت میگیرد که قرار است به زودی دومین نشست بینالافغانی با حضور اعضای هیأت مذاکره کننده طالبان و نمایندگان دولت افغانستان در دوحه قطر برگزار شود. اگرچه طالبان گفته در این نشست هیچ کسی از حکومت افغانستان نمایندگی نمیکند.
پیش از این به دنبال اعتراض دولت افغانستان به دلیل شمولیت نام این افراد در فهرست سیاه، سفر شماری از اعضای این گروه به پاکستان لغو شده بود و شکایتی از حضور و سفر آنها به مسکو، در سازمان ملل درج شد.
حدود دو ماه پیش، این سفر برای اشتراک در نخستین نشست بینالافغانی میان نمایندگان طالبان و نمایندگان احزاب و چهرههای سیاسی افغانستان در مسکو صورت گرفته بود. نشستی که در آن حکومت افغانستان غایب بود.
پیش از این گفته شده بود که در گفتوگوهای صلح میان طالبان و آمریکا، بحث خارج کردن نام اعضای طالبان از فهرست سیاه سازمان ملل مطرح شده، اما از سوی نمایندگان آمریکا این صلاحیت و خواست مختص به دولت افغانستان خوانده شد.
سازمان ملل و دولت افغانستان تاکنون در مورد خارج شدن موقت نام اعضای هیأت مذاکره کننده طالبان از این فهرست چیزی نگفته است.