صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۳ سرطان ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

وزارت دفاع: عملیات الفتح طالبان، ایجاد مورال کاذب برای جنگجویانش است

وزارت دفاع:  عملیات الفتح طالبان، ایجاد مورال کاذب برای جنگجویانش است

وزارت دفاع ملی در پی اعلام عملیات بهاری "الفتح" گروه طالبان، گفته است که طالبان میخواهد با اعلام این عملیات، "مورال کاذب" به جنگجویانش بدهد و از همین رو دست به تبلیغات زده است.
گروه طالبان روز جمعه 23 حمل، با نشر اعلامیهای اعلام کرده است که عملیات بهاری «الفتح» را آغاز کرده است. این گروه در خبرنامه خود نوشته است که هدف این عملیات، "تصفیه کشور اسلامی از اشغال و فساد" است.
وزارت دفاع ملی اما در همین روز با نشر اعلامیهای نوشته است که "طالبان تروریست پس از شکستهای افتضاح آمیز در ارغنجخواه ولایت بدخشان، سانچارک ولایت سرپل، مقر ولایت غزنی، آبکمری و بالامرغاب ولایت بادغیس، تا صبح نخوابید و با اعلام عملیات الفتح قصد روحیه دادن به جنگجویانش را دارد."
این وزارت در اعلامیه خود نوشته است که "نیروهای امنیتی و دفاعی کشور از قابلیتهای محاربوی/جنگی بیشتری برخوردار هستند، قوای هوایی افغان به شکل بی سابقه تقویت شده و به قابلیت اجرای عملیاتهای هدفمند دست یافتهاست."
در اعلامیه آمده که "نیروهای خاص پولیس، امنیت ملی و کماندوهای اردوی ملی از لحاظ کمیت دو چند شده اند و با پیشرفته ترین تکنالوژیهای جنگی مجهز هستند، هماهنگی در سطوح مختلف به سطح بی پیشینه خوب شده است، این دلایل باعث شده که در میدان جنگ، ما بر دشمنان افغانستان برتری چشمگیر داشته باشیم."
وزارت دفاع در اعلامیه خود، بدون نام بردن از گروه طالبان، نوشته است که "شورای کویته عملیاتشان را «الفتح» مسما نمودند." بیایید عملکرد طالبان را در طی سالهای گذشته بررسی کنیم؛ میببینیم که طالبان دنبال کدام فتح هستند. مردم افغانستان و جهان شاهد هستند که طالبان بارها با حملات انتحاری در برابر مردم بیگناه توحش خلق کردهاند."
این وزارت نوشته: آیا انتحار به غیر از تباهی و کشتن مردم بیگناه به شمول زنان و کودکان، فتح است؟ طالبان بارها در سراسر افغانستان در شاهراهها قطاع الطریقی کردهاند و باعث آزار و اذیت مردم میشوند، طالبان در داخل مساجد و اماکن مقدسه حملات انتحاری کردهاند؛ طالبان از مساجد، مدارس و سایر اماکن مقدس به عنوان قرارگاه و دیپوی سلاح و مهمات استفاده میکنند، بیشترین امکانات طالبان را عایدات حرام چون قاچاق مواد مخدر فراهم میکند، طالبان در کشورهای خارجی تجهیز، تمویل و آموزش میبینند و به اشاره بیگانگان میجنگند. کدام یکی این عملکردها الفتح است؟"
وزارت دفاع میگوید که مردم از ظلم و ستم گروههای تروریستی به شمول طالبان به ستوه آمدهاند و به همین منظور، همکاری و حمایت مردم از نیروهای امنیتی و دفاعی افزایش چشمگیر یافته است.
همه ساله در آغاز سال جدید خورشیدی، دولت افغانستان و گروه طالبان عملیاتهای نظامی خود را برای یک سال اعلام میکنند و این عملیاتها را یک نام خاص میدهند.
دولت افغانستان چندی قبل در یک جلسه امنیتی فوق العاده، عملیات "خالد" را برای سال جاری خورشیدی اعلام کرد و گفت که در این سال تمرکز بیشتر روی تأمین امنیت شهرها و شاهراهها خواهد بود.