صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۵ دلو ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

رئیس جمهور به هیأت اشتراک کننده در کنفرانس دوحه: شما از دولت و ملت افغانستان نمایندگی می‌کنید

 رئیس جمهور به هیأت اشتراک کننده در کنفرانس دوحه: شما از دولت و ملت افغانستان نمایندگی می‌کنید

محمد اشرف غنی، رئیس جمهور کشور، به اعضای هیأت اشتراک کننده افغانستان در کنفرانس دوحه گفته است که شما در این کنفرانس از دولت و ملت افغانستان نمایندگی میکنید.
بر اساس اعلامیه ارگ ریاست جمهوری، آقای غنی دیروز (چهارشنبه، 28 حمل) با اعضای این هیأت دیدار کرده است. او در این دیدار گفته است که " برای اولینبار زمینه بحثهای همهجانبه شما با طرف مقابل فراهم گردیده است. شما در قطر از دولت جمهوری اسلامی افغانستان و ملت افغان نمایندگی میکنید و این نمایندگی مهم است."
او افزوده که " که واقعیتهای افغانستان کنونی، امیدها، دردها و دید افغانها را با طالبان شریک نمایید، آنان را بشناسید و فرصت بدهید تا آنان شما را بشناسند."
رئیس جمهور به اعضای این هیأت گفته که "طالبان را قناعت بدهید که بدون مذاکرات با دولت راه دیگری ندارند و برای ختم جنگ نسخۀ دیگری پیدا نمیشود، تاریخ ما گویای این واقعیت است که بیگانهها برای ما تصمیم گرفته نمیتوانند."
آقای غنی گفته است که "خواستهای ملت تداوم نظام، قانونیت و نهادها" است و این خواستها را با "با حوصله مندی، دقت و متانت" با طالبان به گونه واضح بحث کنید و "دردها، مجبوریتها، آرزوها و نظریات آنان" بفهمید. او به اعضای این هیأت گفته است که " این شما به بر میگردد که برای ملت افغانستان چه میآورید."
او تأکید کرده که تصمیم گیرنده نهایی در رابطه به صلح، ملت افغانستان است و دولت و هیأت اشتراک کننده در نشست قطر، نمایندگان ملت هستند و "نمایندگی" حدود مسئولیت و صلاحیتها را تعیین میکند.
رئیس جمهور گفته است که برای صلح شرایط ملی، اسلامی، منطقوی و بینالمللی فراهم شده، اما در نهایت مردم فیصله میکنند که کدام شرایط و حدود را قبول میکنند و با کدام مخالفت دارند.
او با اشاره به عملیات بهاری طالبان گفته است که "ریختاندن خون، موفقیت نیست و نه هم راه حل سیاسی غالب و مغلوب دارد. برندگان صلح اطفال، زنان، یتیمان و مردم افغانستان خواهند بود. ما صلح را بهخاطر خود نه، بلکه بهخاطر آبادی و رفاه نسلهای آینده انجام میدهیم."
آقای غنی گفته است که " درد مشترک ما ایناست که همه روزه شاهد خونریزی هستیم. انتحار، انفجار و بمباردمان روحاً و جسماً ما را خسته ساخته است، اما اینکه در دلها و خون ما عشق هزارساله به وطن وجود دارد، نمیشکنیم و نا امید نمیشویم."
عبدالرب رسول سیاف، رهبر جهادی نیز در نشست دیروز با هیأت اشتراک کننده در کنفرانس قطر سخنرانی کرده و گفته است که "جنگ بالای کشور ما تحمیل شده و هر لحظه جنگ ناروا است."
او افزوده که تنها راه پایان جنگ، صلح پایدار و با عزت است و از اشتراک کنندگان نشست دوحه خواسته که "به نیت مناظره و مناقشه نه، بلکه به نیت صلح بروند و وحدت خود را حفظ نمایند." آقای سیاف از نمایندگان طالبان نیز خواسته که "با نیت خوب و اصلاح به مذاکرات صلح حضور یابند."
محمد کریم خلیلی، رئیس شورای عالی صلح نیز گفته است که "ختم جنگ و تأمین صلح" خواسته همه است و از هیأت اشتراک کننده در کنفرانس قطر خواسته که "با دید وسیع و ملی" به این نشست بروند و با "متانت" از مردم خود نمایندگی کنند.
حامد کرزی، رئیس جمهور پیشین کشور نیز گفته است که "امروزجای خوشی است که تلاش و عزم برای صلح کرده ایم. برای مردم افغانستان بزرگتر از این خوشحالی و امید وجود ندارد."
او نیز به هیأت اشتراک کننده افغانستان در کنفرانس قطر گفته که "تلاش نمایید که در نشست با طالبان، راه برای صلح پیدا کنید."
عبدالله عبدالله، رئیس اجرائیه حکومت گفته است که امیدوار است که تلاشهای این هیأت، زمینه گفتگوهای مستقیم میان طالبان و دولت افغانستان را فراهم کند.
او نیز تأکید کرده که این هیأت از دولت و ملت افغانستان نمایندگی میکند و در آن نمایندگان اقشار مختلف مردم حضور دارند.
حکومت روز سه شنبه، فهرست اعضای هیأت اشتراک کننده دولت افغانستان در نشست قطر را منتشر کرد. در این فهرست 250 نفری، نمایندگان احزاب سیاسی، جامعه مدنی، زنان، جوانان، خبرنگاران و شخصیتهای مستقل سیاسی حضور دارد. این فهرست از بعد رایزنیهای طولانی، توسط "شورای رهبری مصالحه" تهیه شده است.
واکنش طالبان
گروه طالبان با نشر یک اعلامیه ، به انتشار فهرست اشتراک کننده دولت افغانستان در نشست قطر، واکنش نشان داده است.
این گروه در اعلامیه خود گفته است که برگزار کنندگان این نشست این تعداد افراد را از سوی حکومت نخواهند پذیرفت و نه هم در چنین نشستهایی این گونه اشتراک مروج است.
طالبان با اشاره به محل نشست گفته که: "تهیه کنندگان فهرست در کابل باید درک کنند که این یک کنفرانس منظم و پلان شده در یک کشور دوردست خلیجی است، نه مراسم عروسی و یا مهمانی در کدام تالار کابل." این گروه حضور نمایندگان رسمی حکومت افغانستان در نشست دوحه را مردود دانسته و گفته است از این فهرست تنها شمار محدود از شخصیتهای سیاسی و بزرگان قومی در نشست اشتراک خواهند کرد که همه به گونه شخصی شرکت خواهند داشت و هیچ کدام آنها از "اداره کابل" نمایندگی نخواهند کرد. پیش از این نیز این گروه اعلام کرده بود که اگرچه این نشست به هدف تامین صلح برگزار میشود اما بخشی از گفتوگوهای صلح نیست و تنها برای بیان نظرات و سیاستها است.
قرار است نشست دوحه که به "گفتگوهای بینالافغانی" موسوم شده، در روزهای 19 تا 21 اپریل در قطر برگزار شود. این نشست بخشی از تلاشها برای گفتگوی مستقیم طالبان با حکومت افغانستان گفته میشود.