صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۳ عقرب ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

وزارت دفاع: 43 عضو گروه داعش در کنر کشته شدند

 وزارت دفاع:  43 عضو گروه داعش در کنر کشته شدند

وزارت دفاع ملی اعلام کرده که در دو حمله هوایی در منطقه دیگلسر در ولسوالی چپه دره ولایت کنر  ۴۳ عضو گروه داعش کشته شدهاند.
بر اساس اعلامیهای که این وزارت دیروز(شنبه، 14 ثور) منتشر کرده، این حملات هوایی، بر یک مرکز آموزشی داعش در ولایت کنر انجام شده است.
در اعلامیه وزارت دفاع ملی آمده که است که در میان کشته شدگان این حملات هوایی، اتباع کشورهای ازبیکستان و پاکستان نیز شامل هستند.
این وزارت افزوده که  در میان اتباع ازبیکستانی شخصی به نام اسماعیل، که از او به عنوان "مسئول عمومی تروریستان" ازبیکستان نام برده شده و قبلا با گروه القاعده همکاری داشته و در این اواخر به داعش پیوسته بود، کشته شدهاست.
گل محمد بیدار، معاون والی کنر نیز با تایید این حملات گفته که ۴۳ نفر اعضای داعش کشته شدهاند ولی امکان افزایش تلفات وجود دارد.
او به بیبیسی گفته در مناطقی که تحت کنترل داعش است، افراد غیر نظامی محل را ترک کرده و حتی افراد گروه طالبان نیز در آنجا حضور ندارند.
آقای بیدار تایید کرده که اتباع ازبیکستان، چچن، تاجیکستان و پاکستان در میان کشته شدگان وجود دارند، اما او درباره شمار اتباع خارجی کشته شده اظهار بیاطلاعی کرد.
مردم محل نیز انجام حمله هوایی را در ولسوالی چپه دره تایید میکنند ولی میگویند که شمار کشته شدگان مشخص نیست. این افراد می گوید که غیر نظامیان در این محل حضور ندارند، آنان نیز اکنون به مناطق دیگر مهاجر شدهاند.
به گفته آنان منطقه به صورت کامل در کنترل نیروهای داعش است و مشخص نیست که چه تعداد نفر از اعضای داعش کشته شده و شماری میگویند که حدود ۱۰ نفر کشته شدهاند، ولی اطلاعات دقیق در دست نیست.
چند هفته قبل مقامهای محلی ولایت کنر تایید کرده بودند که به دلیل درگیری میان افراد وابسته به گروه طالبان و گروه داعش حدود دو هزار خانواده در این ولایت آواره شدهاند.
خلیلالله خلیلی، ولسوال چپه دره ولایت کنر گفته بود که بعد از آغاز درگیری میان این دو گروه در دره مکمل و دیگل، نیروهای داعش موفق به کنترل دره مکمل و دره دیگل شدند. ساکنان این دو دره که به دو هزار خانوار میرسند اکنون به چپه دره مرکز ولسوالی مهاجر شدهاند.
کنر در همسایگی ولایت ننگرهار در شرق کشور قرار دارد. ولایت ننگرهار خاستگاه اصلی نیروهای داعش در افغانستان محسوب میشود. در سالهای گذشته دولت افغانستان و نیروهای بینالمللی تلاش کردند که داعش را در ننگرها ریشه کن کنند.
چند سال قبل آمریکا مجبور شد که بزرگترین بمب غیر اتمی خود را در ولسوالی اچین ننگرهار، مرکز اصلی داعش در افغانستان پرتاب کند.
قبل از این جنرال جان نیکلسون، فرمانده پیشین نیروهای آمریکایی در کشور گفته بود که داعش را در سال ۲۰۱۷ میلادی شکست خواهد داد ولی این گروه هنوز در شرق کشور فعال است.
او در سال ۲۰۱۸ درباره شکست داعش گفته بود: "داعش به شکلی از اشکال از خود مقاومت نشان داده است. آنها به استخدام و آوردن خارجیها برای جنگ و حمله به مردم افغانستان ادامه دادهاند ولی مخالفت افغانستان علیه داعش همچنان ادامه دارد."
نیروهای آمریکایی و حکومت افغانستان بارها گفتهاند که حضور داعش به مناطق کوهستانی ننگرهار و کنر محدود شده است.