صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۱۷ جوزا ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

پوتین به پمپئو: معضل افغانستان نسبتا پیچیده است

پوتین به پمپئو: معضل افغانستان نسبتا پیچیده است

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در دیدار با مایک پمپئو، وزیر خارجۀ ایالات متحدۀ امریکا حل معضل افغانستان را "نسبتا پیچیده" خوانده و گفته است که طالبان درحال نیرومند شدن هستند.
یوری اوشاکوف، دستیار رئیس جمهور روسیه گفته است که آقای پوتین روز چهارشنبه (۱۵ می) در صحبت با وزیر خارجۀ امریکا، ایجاد توازن قدرت میان واشینگتن و مسکو را در افغانستان یک نیاز مهم عنوان کرده است. آقای اوشاکوف گفته "رئیس جمهور ما یادآور شد که راه حل جنگ در افغانستان یک مساله نسبتا پیچیده است، چنانکه خود این روند دشوار است، همچنان موقف طالبان در این کشور در حال قویترشدن است. بنابراین ما نیاز داریم که گامهای در راستای همکاری برداریم و تلاش کنیم که به یک توازن قدرت در این منطقه دست یابیم". خبرگزاری تاس روسیه گزارش داده است که در این دیدار آقای پمپئو همکاری روسیه و امریکا را در برخی موارد از جمله مسئله کوریای شمالی عالی خوانده است. آقای پمپئو گفته است "در افغانستان، ما کار خوبی کرده ایم، کار با همی مبارزه با تروریزم. اینها چیزهایی هستند که میتوان بر آنها دیگر روابط و همکاریها را ساخت".
به تازگی مسکو میزبان نشست سه جانبه میان نمایندگان امریکا روسیه و چین در بارۀ صلح افغانستان بود. نمایندگان این سه کشور، از گروه طالبان خواستند که " در زودترین فرصت ممکن" در گفتگوهای گستردهای با حضور نمایندگان دولت افغانستان شرکت کنند.
افزون بر این، نمایندگان این کشورها روی برقراری آتشبس سراسری در افغانستان تاکید کرده و گفته اند که تمام جناحهای درگیر باید به عنوان اقدامات اولیه، روی برنامههای به توافق برسند که خشونتها را در افغانستان به شکل فوری کاهش دهد.