صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۲۷ سنبله ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

اولین محموله صادراتی به آذربایجان از طریق راه لاجورد و بندر آقینه فرستاده شد

 اولین محموله صادراتی به آذربایجان از طریق راه لاجورد و  بندر آقینه فرستاده شد

  مقام های وزارت صنعت و تجارت می گویند که اولین محموله صادراتی افغانستان به آذربایجان از طریق راه لاجورد و بندر آقینه فرستاده شد
اجمل احمدی سرپرست وزارت صنعت و تجارتی، روز پنجشنبه (26 ثور) در مراسم افتتاحیه این محموله گفت که در این محموله صادراتی ۱۲۰ تن سنگ مرمر در پنج لاری انتقال گردید.
وی این اقدام را یک فرصت خوبی برای تاجران هر دو کشور دانسته، می گوید که این اقدام پس از سفر رییس جمهورمحمد اشرف غنی به آذربایجان صورت می گیرد که روسای جمهور هر دو کشور روی گسترش تبادلات تجارتی موافقت کرده بوده اند. موصوف افزود که آذربایجان که در گذرگاه شرق اروپا و آسیا قرار دارد، از جمله کشورهای نفت خیز دنیا است که به فرآورده های زراعتی و معدنی افغانستان علاقمندی زیاد دارد و این موضوع سبب شده تا آذربایجان به یکی از بازارهای خرید محصولات افغانستان مبدل گردد.
او علاوه کرد که آذربایجان یکی از کشورهای مسیر راه لاجورد بوده و گسترش روابط تجارتی با این کشور سبب خواهد شد تا سهولت هایی در جهت انتقال کالاهای تجارتی از این مسیر فراهم شود. وزیر صنعت و تجارت می افزاید که حجم مبادلات تجارتی میان افغانستان و آذربایجان در سال ۲۰۱۸ میلادی بالغ به بیش از سه میلیون دالر امریکایی بوده است. قابل یاد آوریست که صادرات از طریق راه لاجورد که در ماه قوس سال گذشته آغاز گردید، این سومین محموله تجارتی می باشد که ازاین طریق به کشورهای منطقه و اروپایی صادر می گردد. گفتنی است که در این محفل افتتاحیه اولین محموله صادراتی افغانستان به آذربایجان وزرای مالیه، اقتصاد، زراعت، ترانسپورت، معاون و پطرولیم، اعضای هیئت اتاق تجارت و صنایع و برخی از تاجران و اعضای سکتور خصوصی اشتراک روزیده بودند.