صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

سه شنبه ۱۷ سرطان ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

وزارت صحت عامه: افغانستان در تولید 15 قلم دارو به خود کفایی رسیده است

وزارت صحت عامه: افغانستان در تولید 15 قلم دارو به خود کفایی رسیده است

وزارت صحت عامه افغانستان میگوید که سه سال پس از سرمایهگذاری دهها شرکت خصوصی در بخش دواسازی، 15 قلم ادویه هم اکنون به اندازه نیازمندی داخلی در داخل کشور تولید میشود.
فیروزالدین فیروز وزیر صحت عامه روز پنجشنبه(26ثور) در مراسم گرامی داشت از هفته صنعت دوا سازی در کابل گفت که این صنعت روبه رشد است.
آقای فیروز افزود، تاکنون 63 شرکت دواسازی در کشور تاسیس شده که از این میان 42 شرکت عملا به کار تولید ادویه مشغول هستند و مابقی نیز در جریان سال جاری به فعالیت آغاز خواهند کرد.
او افزود که این شرکتها تولید 15 قلم ادویه را در حد خودکفایی رسانده و در تلاش اند تا اقلام بیشتری دوایی را در کشور به خودکفایی برسانند.
به گفته وزیر صحت؛ پس از خود کفا شدن شرکتهای دواسازی در تولید پانزده قلم ادویه، واردات محصولات مشابه صحی از بیرون منع شده است.
همچنین، عبدالله عبدالله رییس اجرایی حکومت نیز گفت که پس از خود کفایی شرکتهای دواسازی در تولید 15 قلم ادویه، قراردادها با شرکتهای خارجی برای وارد کردن این محصولات لغو میشود.
آقای عبدالله در پاسخ به انتقاد شرکتهای دواسازی مبنی بر بلند بودن تعرفههای گمرکی روی مواد خام مورد نیاز در صنعت دواسازی، وعده داد که دولت چنین تعرفهها را کاهش خواهد داد.
از سوی هم، احمد سعید شمس رییس اتحادیه صنعت دوایی یاد آور شد که شرکتهای تولید ادویه افغانستان توانسته اند 18 درصد از نیازمندی داخلی را دربخش تولید ادویه مرفوع کنند.
او بیان داشت که در قراردادهای دولتی از ادویههای تولید شده در داخل استفاده نمیشود، محصولات گمرکی روی مواد خام تولید ادویه بلند است؛ ولی ادویه مشابه و کاپی به گونه قاچاق وارد بازار میشود که صنعت دواسازی را متضرر کرده است.
آقای شمس تصریح کرد که کشورهای همسایه با صدور ادویه کاپی و مشابه به بازار افغانستان درتلاش هستند زمینه فروش ادویه داخلی را دربازار کاهش دهند.
رییس اتحادیه صنعت دوایی از حکومت خواست که در قراردادهای نهادهای امنیتی ادویه داخلی را ترجیح دهد و درمبارزه با قاچاق ادویه نیز تدابیر جدی اتخاذ کند.
گفتنی است که هم اکنون 45 درصد از ادویه مورد نیاز بازار افغانستان از پاکستان، 25 درصد ازهند و 10 درصد از کشورهای ایران، چین و کوریای جنوبی وارد میشود.