صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

جمعه ۱۶ جوزا ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

لوی‌سارنوالی: پرونده‌های 12 کمیشنر پیشین کمیسیون‌های انتخاباتی به محکمه فرستاده شد

لوی‌سارنوالی:  پرونده‌های 12 کمیشنر پیشین کمیسیون‌های انتخاباتی به محکمه فرستاده شد

مسئولان اداره لویسارنوالی اعلام کردند که پروندههای 12 تن از کمیشنران پیشین کمیسیونهای انتخاباتی به شمول رئیسان آن به محکمه فرستاده شده است.
جمشید رسولی، سخنگوی اداره لویسارنوالی روز یکشنبه 29 ثور در یک نشست خبری در کابل گفت که این کمیشنران، متهم به سوء استفاده از وظیفه، هستند.
آقای رسولی افزود که این افراد متهم هستند که در ولایتهای بدخشان و کنر در نتیجه آرا دستکاری کردهاند و انتخابات را به نفع عدهای از نامزدان تغییر داده است.
به گفته سخنگوی لویسارنوالی، 7 تن از افراد متهم، کمیشنران کمیسیون انتخابات و 5 تن دیگر آنان مربوط به کمیسیون شکایات انتخاباتی میشود.
این در حالیست که حدود هفت ماه پیش انتخابات مجلس نمایندگان برگزار شد که با مشکلات زیادی مواجه شد. محمد اشرف غنی، رئیس جمهور کشور در پی ناکامی و ضعف مدیریتی، تمامی کمیشنران کمیسیونهای انتخاباتی را چندی بعد از برگزاری انتخابات سبک دوش کرد.
لویسارنوالی کشور در پی برکناری کمیشنران کمیسیونهای انتخاباتی؛ آنان را ممنوع الخروج کرد. این نهاد گفته بود که این اقدام با هدف بررسی اتهامهای مطرح شده علیه آنها از جمله سوء استفاده از صلاحیتهای وظیفهای گرفته شده است.
اکنون اداره لویسارنوالی پرونده 12 کمیشنر و برخی از روسای این کمیسیونها را به محکمه سپرده است تا قضاوت در مورد آنان صورت بگیرد.
بررسی 191 قضیه انتخاباتی
اداره لوی سارنوالی همچنین اعلام کرد که تمامی قضایایی که توسط نهادهای امنیتی، کشفی، انتخاباتی و افراد؛ به این اداره داده شده بود، مورد بررسی و تحقیق قرار گرفته است.
آقای رسولی همچنین علاوه کرد که اداره لوی سارنوالی 191 قضیه که مربوط به کمیسیونهای انتخاباتی میشد، را بررسی کرده است.
او افزود، در پیوند به این قضایا و جرایم انتخاباتی ۴۹۵ تن مظنون، متهم و محکوم شناخته شدهاند و تحقیقات سارنوالی در خصوص آنان تکمیل و پروندههایشان به محکمه فرستاده شده است.
سخنگوی اداره لوی سارنوالی اضافه کرد که ۶۴ تن از این افراد مربوط به ولایت کابل و۴۳۱ تن باقیمانده مربوط به دیگر ولایتها هستند.
به گفته او، مهمترین اتهامات وارد شده شامل تقلب و کم کردن و زیاد کردن آرا میشود که برخی افراد عادی، کارمندان دولت، نامزد وکلا و ناظران وکلا، متهم به انجام آن هستند.
رسولی افزود که در کنار این، ۷۲ شکایت انفرادی و دسته جمعی  که توسط معترضان و نامزد وکلا از ۲۸ ولایت به ادارات لویسارنوالی رسیده بود، نیز مورد بررسی قرار گرفته و به قضایایی که ایجاب تحقیق را می کرد، رسیدگی شده است.
او تأکید کرد که همه قضایای مرتبط به انتخابات مجلس نمایندگان بررسی شده و هیچ قضیهای بدون رسیدگی باقی نمانده است. رسولی گفت که لوی سارنوالی کشور متعهد به تطبیق قانون به گونه یکسان بر همگان است.
لویسارنوالی همچنین میگوید که از ولایتهای دایکندی، ارزگان، بادغیس، تخار، میدان وردک، نورستان، کنر و غزنی شکایتی درج نشده است.
اداره لویسارنوالی در حالی این ادعا را مطرح میکند که شماری از نمایندگان ولایت کابل تاکنون به نتیجه انتخابات اعتراض دارند و خواستار بررسی تقلبات و تخلفات هستند.
جمشید رسولی سخنگوی لوی سارنوالی اما گفت که از نامزدان ولایت کابل هیچگونه شکایتی مستندی دریافت نکرده است تا مورد بررسی قرار بگیرد.
نتایج انتخابات ولایت کابل به دلیل تخطیها و تقلبات گسترده، حدود هفت ماه بعد از برگزاری انتخابات اعلام شد.
محمد اشرف غنی، رئیس جمهور کشور در مراسم تحلیف نمایندگان ولایتهای کابل و پکتیا گفت که بر اثر بیکفایتی کمیشنران پیشین کمیسیون مستقل انتخابات، نتایج انتخابات با تاخیر اعلام شد که فاجعهبارترین انتخابات در تاریخ نظامهای مردمسالار است.
آقای غنی در این مراسم تاکید کرد که با تجربه از انتخابات گذشته، باید تلاش شود که دیگر چنین فاجعهای در آینده رخ ندهد.
انتخابات مجلس نمایندگان در 32 ولایت کشور در تاریخ ۲۸ و ۲۹ ماه میزان سال گذشته برگزار شد اما نتایج آن بعد از حدود هفت ماه اعلام شد.