صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۱۱ جوزا ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

روسیه : جنگجویان داعش در مرزهای شمالی افغانستان مستقر شده‌اند

روسیه : جنگجویان داعش در مرزهای شمالی افغانستان مستقر شده‌اند

رئیس اداره امنیت فدرال روسیه میگوید که جنگجویان گروه داعش در مناطق مرزی در شمال افغانستان مستقر شدهاند و این مسئله را نگران کننده دانسته است.
الکساندر بورتنیکوف، رئیس ادارۀ امنیت فدرال روسیه (FSB ) در سفری به تاجیکستان گفته که گروههای اسلامگرای مرتبط با داعش، حدود ۵۰۰۰ جنگجوی خود را در مرزهای شمالی افغانستان مستقر کرده اند.
آقای بورتنیکوف گفته است که بسیاری از این جنگجویان، افرادی هستند که در کنار داعش در سوریه مشغول جنگ بوده اند. او همچنین برای جلوگیری از گسترش فعالیت این گروه، خواستار تدابیر جدیتر برای کنترل مرزها شده است.
خبرگزاری تاس روسیه به نقل از آقای بورتنیکوف نوشته است: "شاخۀ ولایت خراسان داعش، حدود ۵۰۰۰ جنگجو را به این مناطق فرستاده است که بیشتر شان در سوریه جنگیده اند."
آقای بورتنیکوف گفته است که این جنگجویان علاوه بر نا امنی، در تجارتهای غیرقانونی مواد مخدر و قاچاق انسان نیز دخیل هستند و از عواید ناشی از آن، برای گسترش فعالیتهای تروریستی استفاده میکنند.
گروه دولت اسلامی یا داعش در سال ۲۰۱۴ پس از تصرف بخشهایی از عراق و سوریه، خلافت خود خواندۀ خود را اعلام کرد. ائتلاف به رهبری ایالات متحده در چند سال اخیر درگیر نبرد شدید با این گروه بوده است و دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده به تازگی اعلان کرد که داعش در عراق و سوریه به کلی شکست خورده است.
پس از اعلام شکست داعش در سوریه و عراق، نگرانیهایی وجود داشت که مبادا جنگجویان این گروه به افغانستان رفته و به شورشگری ادامه دهند.
گروه داعش در سالهای اخیر در نا امنی افغانستان نقش داشته و مسئولیت شماری زیادی از عملیاتهای تروریستی را در کشور برعهده گرفته است.
مقامات امنیتی کشور تاکنون در مورد سخنان این مقام دولت روسیه، اظهار نظر نکردهاند.