صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۲۷ سنبله ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

مشاور مقام مشرانوجرگه به اتهام اکمال گروه‌های تروریستی در کابل دستگیر شد

مشاور مقام مشرانوجرگه به اتهام اکمال گروه‌های تروریستی در کابل دستگیر شد

وزارت امور داخله اعلام کرده است که فردی با نام حاجی دلاور که خود را مشاور رئیس مشرانوجرگه معرفی کرده است، در شهر کابل دستگیر شده است.
تصاویری که این وزارت منتشر کرده است، نشان میدهد دهها شارژور، اسلحه، واسکتهای زرهی، موبایل، مواد انفجاری، اسنادهای هویتی پاکستانی و هشت هزار کلدار پاکستانی همراه این فرد بوده است.
وزارت امور داخله اواخر شب پنجشنبه 2 جوزا، همراه با این وسایل فرد مظون را دستگیر کرده است. زمان دستگیری حاجی دلاور، یک هایلکس نیز محافظ موتر لندکروز او بوده است.
در پی دستگیری این فرد که خود را مشاور رئیس مشرانوجرگه معرفی کرده است، تاکنون فضل هادی مسلمیار رئیس مشرانوجرگه واکنشی نشان نداده است.
نصرت رحیمی، سخنگوی وزارت امور داخله نیز در پیوند به این رویداد در صفحه فیسبوکش نگاشته که "سال پیش،  نیروهای امنیتی در شهر جلال آباد واسطه لندکروز حاجی دلاور را در یکی از ایست و بازرسی/چک پاینتها نگه میدارد و فلم سیاه شیشههای موتر او را پاک میکند. فردای همان روز، سربازی که شیشههای موتر حاجی دلاور را پاک کرده بود، بر اثر انفجاری شهید میشود و چند تن دیگر نیز شهید و زخمی میشوند."
سخنگوی وزارت امور داخله نوشته است که بر اساس اطلاعات موثق ما، این انفجار را خود حاجی دلاور سازماندهی کرده بود.
آقای رحیمی چند تصویر از سال گذشته که سربازی را در حال پاک کردن شیشههای فلم یک عراده لندکروز با شماره پلیتی که اکنون دستگیر شده، منتشر کرده است. او نوشته که موتری که سال گذشته شیشههای پاک شد، موتر حاجی دلاور است.
کاهش جرایم جنایی
وزارت داخله میگوید میزان جرایم جنایی در کشور در ماه ثور بیست درصد نسبت به ماه حمل کاهش یافته است.
نصرت رحیمی، سخنگوی این وزارت، روز پنجشنبه ۲ جوزا در یک نشست خبری در کابل گفت در بیست روز گذشته ۵۳۴ واقعه جنایی توسط پولیس تشخیص داده شده و ۶۹۰ نفر از مظنونان جرایم جنایی در کابل و ولایتهای دیگر بازداشت شدهاند.
سخنگوی وزارت داخله در این نشست گفت که تنها در شهر کابل ۲۴۸ مظنون جرایم جنایی توسط پولیس بازداشت شدهاند که از این میان ۱۸ نفر متهم به "جرایم سازمان یافته" هستند.
وزارت امور داخله همچنین اعلام کرده است که سرگروه یکی از خطرناکترین باندهای جنایکار با سه تن از هم دستانش در کابل کشته شده است.
این وزارت با نشر خبرنامهای نوشته است که این فرد عنایت قچی نام دارد و شام روز پنجشنبه در مربوطات ناحیه چهارم شهر کابل با ٧ تن از همكارانش كه مسلح و ملبس با یونفورم نظامی بودند، یک عراده واسطه نوع هایلکس را سرقت كرده و از ساحه فرار کردند.
در خبرنامه نوشته شده که پولیس به تعقيب اين سارقان اقدام کرد و در مربوطات ولسوالی پغمان پس از درگيري مسلحانه تعداد سه تن آنان را به شمول عنایت قچی سرگروه این باند جنایتکار از پا در آوردند و چهار تن ديگرشان توسط نيروهاي پوليس بازداشت شدند.
وزارت داخله نوشته است که عنايت قچي با ساير همدستانش، چندين بار با نيروهاي امنيتي درگيريهاي مسلحانه کرده بود که اين فرد یکی از اهداف مهم وزارت امور داخله بود و تحت پيگرد پوليس قرار داشت.
این وزارت نوشته که عنایت قچی در بیشترین جرمها در شهر کابل از جمله قتلهای سازمان یافته، سرقتهای مسلحانه، اختطاف و چپاولگری دست داشت.
عنایت قچی شامل فهرست ١٣ نفري مجرمان سطوح بزرگ بود و قبلاً شهرت وي توسط وزارت امور داخله به نشر رسيده بود. این اقدامات در حالی انجام میشود که در ماههای اخیر شکایتهای فراوانی از افزایش موارد جرایم جنایی از جمله اختطاف و سرقت در کابل و شماری از ولایتهای دیگر بالا گرفته بود.