صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۲۷ سنبله ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

انفجار در یک مسجد در کابل؛ 3 نفر کشته و 32 نفر زخمی شدند

 انفجار در یک مسجد در کابل؛  3 نفر کشته و 32 نفر زخمی شدند

وزارت صحت عامه کشور اعلام کرده که در انفجاری در یک مسجد در ناحیه نهم شهر کابل، 3 نفر به شمول مولوی سمیع الله ریحان، امامت جماعت این مسجد، کشته شده و 32 نفر دیگر زخمی
شدهاند. بر اساس اعلامیه وزارت امور داخله، این انفجار حوالی ساعت یک و نیم بعد از ظهر دیروز (جمعه، سوم جوزا) در مسجد "التقوا" در ناحیه نهم شهر کابل رخ داده است.
یکی از سخنگویان وزارت امور داخله گفته است که مواد انفجاری در نزدیکی محراب این مسجد جاسازی شده بود و زمانی منفجر شد که نمازگزاران به امامت مولوی ریحان، در حال ادای نماز جمعه بودند.
تاکنون هیچ گروهی مسئولیت این انفجار را به عهده نگرفته است.
مولوی ریحان از علمای دینی مشهور کابل بود و در سخنرانیهای خود همواره از نیروهای امنیتی و دفاعی کشور، حمایت میکرد.
ارگ ریاست جمهوری با نشر یک اعلامیه مطبوعاتی، این حمله را محکوم کرده است. در اعلامیه ارگ ریاست جمهوری به نقل از محمد اشرف غنی رئیس جمهور کشور آمده است که "تروریستان بخاطر کتمان اصلیت و توجیه جنایات خویش و برداشت نادرستی که از احکام دینی و ارشادات الهی دارند، صدای رسای حقانیت علمای کرام را خاموش نموده و چهرههای باجرئت، وطن دوست و مبلغین ارزشهای اسلامی و دینی را هدف قرار میدهند و آنان را به شهادت میرسانند."
آقای غنی این حمله را "تروریستی" خوانده و به مسئولین امنیتی کشور دستور "بررسی همه جانبه" و تشخیص عاملین آن را داده است.
حمله به مساجد در کابل، بیپیشنه نیست. در سالهای گذشته گروههای تروریستی به چندین مسجد در کابل حمله کردهاند که عمدتا مربوط به هزارهها بوده است. مسئولیت بیشتر این حملات را نیز گروه تروریستی داعش به عهده گرفته است.این اولین حمله تروریستی است که در یک مسجد اهل تسنن در کابل رخ میدهد و در آن یکی از علمای برجسته اهل تسنن کشته میشود.