صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۲۷ سنبله ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

سازمان ملل: مخالفان دولت افغانستان در ماه رمضان عمدا و آگاهانه غیرنظامیان را هدف قرار داده‌اند

سازمان ملل:  مخالفان دولت افغانستان در ماه رمضان عمدا و آگاهانه غیرنظامیان را هدف قرار داده‌اند

دفتر هیأت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) اعلام کرده که مخالفان مسلح دولت افغانستان در جریان ماه رمضان "عمدا و آگاهانه" غیرنظامیان را هدف
قرار دادهاند.
یوناما دیروز (یکشنبه، 19 جوزا) اعلام کرد که در حملات مخالفان مسلح دولت افغانستان در جریان ماه رمضان، تنها در شهر کابل به 100 نفر تلفات وارد شده است.
در اعلامیه یوناما آمده است که در حملاتی که در جریان ماه رمضان صورت گرفته است، عمدا از مواد انفجاری تعبیه شده کار گرفته شده است.
در اعلامیه این نهاد آمده است که "یافتههای یوناما نشان میدهد که در جریان ماه رمضان، به شمول حمله ۸ می بر کارمندان یک نهاد غیر دولتی در کابل، ترور یک عالم دین در مسجد به تاریخ ۲۴ می، حوادث ۲۷ می و ۳ جون که مسئولین ملکی دولت را هدف قرار داد و حمله ۲ جون بر محصلین شیعه، افراد ملکی عمدا از سوی عناصر مخالف دولت هدف قرار گرفته اند."
یوناما از تشدید منازعات مسلحانه در افغانستان و افزایش تلفات غیرنظامیان در این منازعات، ابراز نگرانی کرده و گفته است که "مصرانه" از طرفهای درگیر میخواهد تا "مکلفیتهای خویش را در قبال حفاظت از افراد ملکی ادا نمایند."
دفتر هیأت معاونت سازمان ملل محتد از مخالفان مسلح دولت افغانستان نیز خواسته است که حملات بر غیرنظامیان در افغانستان را متوقف کنند.
تادامیچی یاماموتو، نماینده ویژه سرمنشی سازمان ملل متحد برای افغانستان گفته است که "در قانون بین المللی تمام گروههای درگیر از حملات عمدی بر افراد ملکی منع شدهاند و چنین اعمالی جرایم جنگی هستند و ممکن است جنایت علیه بشریت محسوب شود."
او افزوده که "برای هیچ یک از طرفین درگیری هیچ توجیهی برای حمله به افراد ملکی وجود ندارد، افراد ملکی هرگز نباید هدف قرار گیرند."
این چندمین بار است که دفتر هیأت معاونت سازمان ملل متحد اعلام میکند که در جریان ماه رمضان، غیرنظامیان در افغانستان، عمدا هدف قرار گرفتهاند.
در ماه رمضان چندین حمله تروریستی تنها در شهر کابل اتفاق افتاد که مسئولیت شماری از آنها را گروه طالبان و شماری دیگر را گروه داعش به عهده گرفت.
در آخرین حمله، موتر حامل کارمندان کمیسیون اصلاحات اداری و خدمات ملکی هدف قرار گرفته و 4 نفر کشته و 9 نفر دیگر زخمی شدند. یک روز پیش از این حمله، موتر حامل دانشجویان دانشگاه تعلیم و تربیه کابل نیز هدف قرار گرفت و بعد از ظهر آن، موتر کارمندان کمیسیون انتخابات، هدف حمله یک ماین مغناطیسی قرار گرفت.