صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۱۶ اسد ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

وزارت تحصیلات عالی: نتایج کانکور یک ماه زودتر از آغاز سال تحصیلی اعلام می‌شود

وزارت تحصیلات عالی:  نتایج کانکور یک ماه زودتر از آغاز سال تحصیلی اعلام می‌شود

سخی بلوچ، کارمند بخش تخنیک رادیو- تلویزیون ملی در ولایت زابل، شام یکشنبه (19 جوزا) ناپدید شده و بیستوچهار ساعت بعد جسدش توسط مردم محل در منطقهی خالا در سه کیلومتری جنوب شهر قلات مرکز این ولایت پیدا شد. او از دو سال به این سو، در این سمت کار میکرد.
نی، نهاد حمایت کننده از رسانههای آزاد افغانستان روز سهشنبه 21 جوزا با نشر اعلامیهای ضمن محکوم کردن این واقعه، گفته که حکومت باید عاملان قتل کارمند بخش تخنیک رادیو تلویزیون ملی در زابل را دستگیر و به پنجهی قانون بسپارد.
این نهاد در اعلامیه خود از حکومت خواسته که حفاظت از جان خبرنگاران و کارمندان رسانهها را در اولویت کاری خود قرار دهد.
عبدالمجیب خلوتگر رئیس دفتر نی میگوید، حکومت مکلف است عاملان قتل کارمند تخنیک رادیو تلویزیون ملی در زابل را دستگیر کرده و پنجهی قانون بسپارد. همچنان حکومت باید نتیجهی تحقیقاتش پیرامون دلایل قتل آقای بلوچ را با رسانهها شریک کند.
گفتنی است که در سال روان میلادی، این پنجمین مورد قتل خبرنگاران و کارمندان رسانهای در کشور است. از سال 1381 تا به حال، بیشتر از 105 خبرنگار و کارمندان رسانهای در کشور کشته شدهاند که پروندۀ اکثریت این قتلها به دلایل مختلف بررسی نشده است.
نی میگوید که متأسفانه خبرنگاران و کارمندان رسانهای در افغانستان مصونیت ندارند.
با تشکیل حکومت وحدت ملی، کمیته مشترک رسانه و حکومت تشکیل شد و این کمیته توانست حدود ۱۷۰ پرونده خشونت علیه خبرنگاران را بررسی کند.
اما نهادهای حامی رسانهها و خبرنگاران میگویند که بررسی این پروندهها نتوانسته جلوی خشونتها را بگیرد و یا از آن بکاهد.

مسئولان وزارت تحصیلات عالی میگویند که برای نخستین بار قرار است که نتایج کانکور سراسر کشور، یک ماه زودتر از آغاز سال تحصیلی اعلام شود.
عبدالقدیر خموش رئیس عمومی اداره ملی امتحانات روز سهشنبه 21 جوزا با آغاز اولین دور امتحان کانکور ولایت کابل، گفت که برخلاف سالهای گذشته، امسال نتایج کانکور یک ماه پیش از آغاز سال تحصیلی، یعنی در تاریخ 15 الی 20 سرطان اعلام خواهد شد.
آقای خموش در ادامه افزود که امتحان کانکور امسال در تاریخ 7 حمل 1398 از ولایتهای لوگر، پکتیا، خوست و کنر آغاز شد و با اخذ آزمون ولایت کابل و ننگرهار این پروسه به پایان خواهد رسید.
امتحانات حوزه کابل تا چهار روز در چهار دانشگاه مرکز دوام میکند. در این چهار روز از حدود 52 هزار تن امتحان گرفته خواهد شد که بیش از 20 هزار تن آنان دختر و متباقی آنان پسر هستند.
رئیس عمومی اداره ملی امتحانات همچنین علاوه کرد که تغییرات متعددی در روند اخذ امتحان به وجود آمد که یکی از آن انتقال تیم بایومتریک به مکاتب شهری و والسوالیها است. او گفت که خوشبختانه برخلاف سالهای گذشته در این زمینه هیچگونه مشکلی برای دواطلبان وجود نداشت.
آقای خموش در ادامه اضافه کرد که تغییرات دیگری که در راستا آزمون کانکور به وجود آمده است، توزیع کارتهای داوطلبان از طریق مسئولان مکاتب بود که سهولتهای زیادی را برای دواطلبان آزمون کانکور فراهم کرده است.
قابل ذکر است که در امتحان کانکور امسال از سراسر کشور بیش از 206 هزار تن ثبت نام کردهاند که از این مجموعه 77 هزار و 116 تن در نهادهای تحصیلات عالی دولتی و 49 هزار و 480 تن دیگر آنان در نهادهای تحصیلات نیمه عالی مرکز و ولایات جذب خواهند شد.
وزارت تحصیلات عالی میگوید که مجموعه جذب امسال در دانشگاهها و موسسات تحصیلات عالی و نیمه عالی مرکز و ولایات 126 هزار و 596 تن خواهد بود.
عبدالتواب بالاکرزی سرپرست وزارت تحصیلات عالی نیز ضمن سپاسگزاری از مسئولان برگزاری امتحان کانکور و استادان دانشگاه، گفت که با برگزاری آزمون کانکور ولایت ننگرهار که در هفته آینده برگزاری میشود و پس از آن اخذ امتحان متفرقه در کابل، پروسه ملی کانکور امسال رسما پایان مییابد و تلاش میشود تا هرچه زودتر نتایج کانکور اعلام شود.
سرپرست وزارت تحصیلات عالی در رابطه به شفافیت آزمون کانکور گفت که از سه سال به این طرف اصلاحاتی که در روند ملی کانکور به میان آمده است در تاریخ تحصیلات عالی بینظیر بوده و هنوز هم تلاشهای صورت میگیرد تا سهولتهای زیادی برای داوطلبان کانکور فراهم شود.
آقای بالاکرزی به داوطلبان اطمینان داد که پروسه کانکور کاملا شفاف است و زمینه هیچگونه تقلب و تخطی وجود ندارد.
طی دو سال اخیر کمتر به نتایج کانکور اعتراض شده است اما پیش از آن همه ساله بعد از اعلام نتایج کانکور، موجی عظیم از اعتراضات در کابل و شماری از ولایت ایجاد میشد.