صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۱۷ جوزا ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

نیروهای ویژه ایالات متحده؛ نبرد علیه داعش در کـوه‌پایه های ولایت ننگرهار

نیروهای ویژه ایالات متحده؛  نبرد علیه داعش در کـوه‌پایه های ولایت ننگرهار منبع: نیویورک تایمز/ نویسنده: توماس گیبونز-نیف/ برگردان: خیرمحمد مقدسی

دو سال پیش، مقامات پنتاگون گفته بودند که نیروهای امریکایی میتوانند تا پایان سال 2017 میلادی نقاط دور دست افغانستان را از وجود گروه داعش پاکسازی کنند. در ماه جاری نیز نیروهای ویژه امریکایی در شرق افغانستان بدون به دست آوردن نتیجهای مشخصی در حال جنگ با تروریستان بودند.
در جریان دیدار خبرنگار نیویورک تایمز از مقر فرماندهی نیروهای امریکایی در ولایت شرقی ننگرهار، نیروهای امریکایی به سوی کوه پوشیده از برف اسپینغر اشاره میکردند، جای که به گفته این نیروها نخستین پایگاه گروه تروریستی داعش بوده است. به گفته مقامات نظامی، این گروه افراطی درحال رشد است و تاکنون توانسته است که به جای نیروهای از دست رفته شان نیروی جدید استخدام کند. این امر به خوبی توسط فعالیتهای غیرقانونی، قاچاق و روشهای غیرقانونی دیگر تأمین میشود.
شش تن از مقامات سابق و برحال ایالات متحده امریکا در افغانستان در مصاحبه با خبرنگار نیویورک تایمز گفته است، در صورتی که ایالات متحده امریکا و طالبان به یک توافق صلح دست یابد گروه داعش مصمم است که نفوذ خود را در نقاط مختلف افغانستان گسترش دهد. این مقامات که نخواسته نام شان افشا شود ابراز نگرانی کرده و گفته است که علاوه بر بیثبات کردن افغانستان، این گروه با گروههای تروریستی دیگر در خارج از مرزهای افغانستان نیز ارتباط برقرار میکند.
واحدهای عملیات ویژه امریکا و افغانستان باید از طریق عملیات نظارتی و حملات، فشار را بالای گروه داعش حفظ کند. اما مقامات اذعان میکنند که این همه تلاش بیشتر برای جلوگیری از گسترش افراد وابسته به این گروه است تا افراد وفادار به دولت اسلامی را در اینجا ریشه کن کند.
پایگاه مأموریت حمایتی جونز در حومه روستای کوچک ولسوالی ده بالا یکی از پستههای نیروهای ویژه ایالات متحده امریکا در ننگرهار است. نیروهای ویژه تا هنوز وابسته به همان استراتژی ضدشورشی هستند که در طول 18 سال جنگ مورد استفاده قرار گرفته است. این به این معنی است که آنها در کنار سربازان افغان نقاط مشکوک را پاکسازی میکنند، تلاش میکنند که پس از پاکسازی وضعیت با ثبات تری در ساحه حاکم شود و نیروهای امنیتی افغان را آموزش دهند تا پس از خروج نیروهای ایالات متحده امریکا بتوانند که به خوبی امنیت و ثبات افغانستان را حفظ کنند.
رهبر نیروهای ویژه امریکایی که نقشهای از ولسوالی ده بالای ولایت ننگرهار را در دست داشت به نقاط کوهستانی این منطقه اشاره کرد  و گفت: «گروه داعش در تلاش است تا این کوهها را در اختیار شان نگهدارند.» رهبر این نیروهای ویژه امریکایی از افشای نامش خود داری میکند زیرا پنتاگون اصرار دارد که اعضای واحدهای عملیات ویژه نباید اسامی شان را افشا کنند. تجربههای تاریخی نیز از دیدگاه این نیروی ویژه امریکایی پشتیبانی میکند؛ این گوشهای از شرق افغانستان، صدها سال است که مکان امنی برای گروههای تروریستی و شورشی بوده است. تلاش برای ریشه کن کردن ستیزه جویان در این منطقه با تغییرات آب و هوایی مختل میشود.
آنچه که در سال 2015 به عنوان گروه کوچکی از قبیلهها تشکیل شده بود، عمدتا از جنگجویان پیشین طالبان پاکستانی بود که وفاداری شان را به گروه داعش و ابوبکر البغدادی، رهبر آنها اعلام کرده بودند؛ اما همان گروهکها به زودی به یک شبکه گستردهای از جنگجویان در شماری از ولایتهای شرقی افغانستان تبدیل شدند.
به گفته مقامات نظامی امریکا، جنگجویان به تدریج از سراسر منطقه، از جمله قزاقستان و تاجیکستان و همچنین شماری جنگجویانی كه در عراق و سوریه جنگیده بودند به افغانستان منتقل شده اند.
رهبری گروه داعش در خاورمیانه برای کمک به شاخهای تازه تأسیس شده شان در افغانستان در ابتدا پول میفرستاد. اما مقامات میگویند که این گروه با جمع آوری پول از مردم محل، قاچاق چوب، قاچاق مواد مخدر و قاچاق سنگهای قیمتی مانند لاجورد که در بعضی از ولایتهای شرقی استخراج شده، به خودکفایی نزدیک شده است. جنگجویان گروه داعش نسبت به جنگجویان طالبان دستمزدی بیشتری دریافت میکنند و به همین دلیل آنها توانسته است که افراد بیشری را جذب کنند. به گفته مقامات، حدود 3000 جنگجوی گروه داعش در افغانستان وجود دارد که در ماههای اخیر، نشانههای از گروه داعش در ولایتهای کندز و هرات نیز دیده شده است.
گروه داعش در سال گذشته، حدود 24 حمله را در کابل انجام داد که در نتیجه آن صدها تن کشته و زخمی شدند. این گروه نسبت به طالبان و شبکه حقانی که از جمله گروههای خطرناک و مرگبار گفته میشد در حملات تروریستی پیشی گرفته است.
مقامات امریکایی میگویند که استخدام کنندگان گروه داعش در کابل و دیگر شهرهای بزرگ، دانشجویان و تحصیل کردگان را از دانشگاهها فریب داده و استخدام میکنند. هرچند این گروه بیشتر فعالیتهایش را به صورت محلی متمرکز کرده است، اما نگرانیهای زیادی وجود دارد که این گروه در سالهای اخیر در تلاش است که فعالیتهایش را به خارج از مرزهای افغانستان گسترش بدهد. مقامات امریکایی میگویند که یکی از رهبران گروه داعش در ولایت ننگرهار، الهام بخش حمله تروریستی در استکهلم در 7 اپریل 2017 بوده است ـ حملهای که رحمت آکیلوف، شهروند ازبیک، پنج نفر را کشت و حداقل 12 تن دیگر را زخمیکرد. یکی از مقامات ارشد استخباراتی امریکا گفته است که هشت تن را در ایالات متحده امریکا دستگیر کرده که با گروه داعش در افغانستان مرتبط بوده است.
جنرال آستین میلیر پس از آن که در سال گذشته، فرماندهی ائتلاف تحت رهبری امریکا را به عهده گرفت، یک نیروی عملیات ویژه تشکیل داد تا این نیروها در کنار نیروهای ویژه افغان اعضای گروه داعش را پیگیری و هدف قرار دهند. به گفته یکی از مقامات دفاعی امریکا، این نیروها پس از توافق صلح با طالبان می توانند که به عنوان نیروی ضد تروریسم عمل کنند. اما این ایده همچنان به عنوان یکی از چالشها در مذاکرات صلح در قطر باقی مانده است. مقامات نظامی امریکا میگویند كه طالبان تأکید کرده است که جنگجویان آن ها میتوانند افراد وفادار و وابسته به گروه داعش را شکست دهند.
با این حال، طالبان در بعضی از مناطق با گروه داعش درگیر شده است. اما مقامات امریکایی نمونهای از ولایت کنر را نشان میدهند، جایی که گروه افراطی داعش به آرامی در قلمرو تحت کنترل طالبان نفوذ کرده و فعالیتهای تروریستی را سازماندهی میکرد. شواهد نشان میهد که طالبان بیشتر بر حمله به نیروهای دولتی تمرکز داشتند تا شورشیان رقیب.
اما مقامات نظامی امریکا و افغان نگران اند که شورشیان ناراضی طالب یکی از اولین افرادی است که در صفوف گروه داعش خواهد پیوست. این مقامات به این باور است که شماری از گروهکهای طالب نه تنها علیه گروه داعش عمل نمی کنند؛ بلکه برای تقویت و گسترش فعالیتهای داعش کمک خواهند کرد. این امر موجب شده است که رهبران نظامی امریکا در مورد گروههای بزرگی از جنگجویان طالبان، كه در صورت دستیابی به توافق صلح، به سمت گروه داعش میروند، نگران باشند.
با وجودی عدم اطمینان از آینده سیاسی، آینده نامعلوم نیروهای امریکایی در افغانستان و افزایش بالقوه جنگجویان گروه داعش، جنگ در ولسوالی ده بالا هم چنان ادامه دارد.
تیم "نیروهای ویژه" در پایگاه مأموریت حمایتی جونز، که به نام جیسون بنیامین جونز یکی از نظامیان امریکایی که در سال 2014 در ولایت ننگرهار کشته شده بود، نامگذاری شده است. اکنون یک سال از تأسیس این تیم میگذرد. این تیم یک جلسه هفتگی با بزرگان روستا دارد، جایی که آنها درباره امنیت منطقه و نتایج عملیات اخیر امریکا و افغانستان با مردم محل صحبت میکنند.
در ظرف چند ماه آینده، تیم نیروهای ویژه به ایالات متحده بازگردانده خواهد شد. تا نیروهای دیگر جایگزین آنها شود و مأموریت مشابه را با همان شیوه نیروهای قبلی انجام خواهد داد. این تیم امیدوار است که با همکاریهای محلی و آموزش نیروهای افغان پناهگاههای گروه داعش را در کوهپایه های اسپین غر از بین ببرند.