صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۲۳ عقرب ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

نشست شش جانبه در مورد وضعیت افغانستان در روسیه برگزار شد

 نشست شش جانبه در مورد وضعیت افغانستان در روسیه برگزار شد

نشست شش جانبه افغانستان، روسیه، چین، هند، ایران و پاکستان روی وضعیت افغانستان در شهر اوفای روسیه برگزار شد.
براساس اعلامیه شورای امنیت ملی که دیروز (چهارشنبه، 29 جوزا) منتشر شده، این نشست به ابتکار افغانستان برگزار شده و حمدالله محب، مشاور امنیت ملی کشور دیدگاه افغانستان را در مورد صلح، امنیت و همکاریهای منطقهای، ارائه کرده است.
در اعلامیه شورای امنیت ملی کشور آمده است که آقای محب در این نشست از کشورهای منطقه خواست که "به جای بحث با گروههای مختلف، با حکومت افغانستان به حیث حکومت صحبت شود."
شورای امنیت ملی کشور در اعلامیه خود افزوده که نمایندگان کشورهای حاضر در نشست، از این درخواست مشاور امنیت ملی کشور استقبال کردند.
آقای محب تأکید کرده که "مردم ما در راستای مبارزه با تروریزم نه تنها برای افغانستان بلکه برای تمام منطقه و جهان قربانی میدهند و باید این قربانی به سطح منطقه و جهان مورد شناسایی و وضاحت قرار گیرد."
او افزوده که "رئیس جمهور محمداشرف غنی برای صلح اقدامات عملی، بی سابقه و همه جانبه را روی دست گرفته که یک مورد آن برگزاری لویه جرگه مشورتی صلح بود. حکومت متعهد به تطبیق فیصلههای لویه جرگه مشورتی است که آزادی زندانیان طالب موردی بود که براساس خواست آن جرگه انجام شد. اما با تاسف که طالبان تا هنوز هیچ عمل مثبت که نشاندهنده حسن نیت آنان برای صلح باشد، نشان نداده اند."
مشاور امنیت ملی کشور با اشاره به حرکت افغانستان به سمت خودکفایی امنیتی و اقتصادی، گفته که "ما با کشورهای منطقه و جهان روابط حسنه داریم. برای شرکای مان به خصوص دولتهای عضو شانگهای اطمینان میدهیم که افغانستان از طریق روابط دوجانبه و چند جانبه استوار بر منافع مشترک، آماده هرنوع همکاری در عرصههای مختلف می باشد."
در اعلامیه شورای امنیت ملی کشور، دیدگاه سایر اشتراک کنندگان این نشست، ذکر نشده و مشخص نیست که موضع آنها در مورد مسائل جاری در افغانستان، چه بوده است.
این نشست شش جانبه، در حاشیه دهمین نشست امنیتی "اوفا" در روسیه برگزار شده است. دهمین نشست امنیتی اوفا با حضور نمایندگان عالی امنیتی کشورهای پنج قاره جهان، برای دو روز برگزار شد و موضوع مورد بحث آن "تضمین امنیت ملی و توسعه اقتصادی پایدار منطقه در مقابله با تهدیدات هایبریدی" بود.
مشاور امنیت ملی کشور در سخنرانی خود در این نشست گفت که روزانه دستکم 50 نفر در افغانستان کشته میشوند و این آمار نشان میدهد که افغانستان در خط مقدم مبارزه با تروریزم قرار دارد.