صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۱۷ جوزا ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

حضور چهره‌های سیاسی افغانستان در کنفرانس روند لاهور؛ طالبان نماینده نفرستاد

 حضور چهره‌های سیاسی افغانستان در کنفرانس روند لاهور؛  طالبان نماینده نفرستاد

کنفرانس صلح افغانستان موسوم به "روند لاهور" با حضور شماری از چهرههای سیاسی افغانستان در پاکستان آغاز شد.
این کنفرانس که از سوی "مرکز تحقیقات صلح لاهور" برگزار شده، دیروز (شنبه، اول سرطان) با سخنرانی شاه محمود قریشی، وزیر امور خارجه پاکستان آغاز شد و امروز نیز ادامه خواهد یافت.
گفته میشد در این کنفرانس نمایندههای گروه طالبان نیز اشتراک خواهند کرد و در مورد صلح با چهرههای سیاسی افغانستان گفتگو میکنند، اما این گروه به کنفرانس روند لاهور هیچ نمایندهای نفرستاده است.
از افغانستان در این کنفرانس گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی، محمد کریم خلیلی، رئیس شورای عالی صلح، عطا محمد نور، رئیس اجرائی حزب جمعیت اسلامی افغانستان، محمد محقق، رهبر حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان، محمد حنیف اتمر، احمد ولی مسعود و عبدالطیف پدرام، نامزدان انتخابات ریاست جمهوری، سید حامد گیلانی واحدی شرکت کردهاند.
شمار زیادی از این چهرهها در دو دور نشست مسکو نیز شرکت کرده بودند. دومین دور نشست مسکو با حضور ملا عبدالغنی برادر، معاون گروه طالبان برگزار شد، اما در در روز دوم آن، طالبان به محمد کریم خلیلی رئیس شورای عالی صلح و عبدالطیف بهاند، سفیر افغانستان در مسکو، اجازه حضور در نشست را ندادند و گفتند که آنها نماینده دولت افغانستان هستند و این گروه با دولت افغانستان گفتگو نمیکنند.
وزیر خارجه پاکستان در سخنرانی خود در مراسم آغاز کنفرانس روند لاهور گفت: "دیدگاه پاکستان در مورد افغانستان روشن است، افغانستان در صلح با خودش و با همسایگان باشد". او گفت پاکستان بعد از افغانستان، بیشترین صدمات را از منازعه درازمدت افغانستان متحمل شده است.
آقای قریشی افزود که امنیت پاکستان به شدت تحت تاثیر امنیت در افغانستان است. راه حل افغانستان توافقهای سیاسی است، نه نظامی.
وزیر خارجه پاکستان تئوری عمق استراتژیک را "پروپاگندا" خواند و گفت: "کاملا روشن بسازیم که هیچکس در پاکستان به دنبال هیچ نوع تئوری که عمق اشتراتژیک در افغانستان خوانده میشود نیست" و این تئوری با هدف کاشتن بذر سوءتفاهم میان دو کشور بوده است.
آقای قریشی همچنین گفت "دایره خبیثه بی اعتمادی" که توسط "دشمن مشترک" مناسبات دو کشور را متاثر کرده باید پایان یابد، مقصر دانستن یکدیگر به هیچ کدام از دو کشور کمکی نمیکند. در کنفرانس روند لاهور هیچ نماینده رسمی از طرف حکومت افغانستان شرکت نکرده است و حکومت هنوز نسبت به برگزاری این کنفرانس واکنشی نیز نشان نداده است.
این کنفرانس در حالی برگزار شده است که قرار است به زودی رئیس جمهور غنی به پاکستان سفر کند و با عمران خان، نخست وزیر پاکستان دیدار کند. صلح در افغانستان، یکی از موضوعات گفتگوی آقای غنی و عمران خواهد بود.